Politika Zahraničné

Albánsky prezident na pozadí veľkých protivládnych protestov zrušil miestne voľby

Albánsko, protest
Zdroj: TASR/AP Photo/ Hektor Pustina

TIRANA – Albánsky prezident Ilir Meta po niekoľkomesačných protivládnych protestoch zrušil miestne voľby. Podľa jeho slov politická situácia v krajine momentálne neumožňuje uskutočniť spravodlivé voľby, ktoré boli naplánované na 30. júna, informovala v nedeľu stanica BBC.

Oznámenie prišlo po niekoľkých týždňoch protestov zameraných na to, aby albánsky socialistický premiér Edi Rama odstúpil. Rama však trvá na tom, že voľby sa uskutočnia podľa pôvodného plánu. Premiér je už niekoľko mesiacov v konflikte s Metom, svojím niekdajším koaličným spojencom. Metovo vyhlásenie prišlo krátko predtým, ako demonštrantov protestujúcich pred vládnou budovou v albánskom hlavnom meste Tirana rozohnala polícia za použitia slzotvorného plynu.

Opozičné skupiny obviňujú premiéra z volebných podvodov a korupcie, pričom vyzvali na predčasné parlamentné voľby. Požadujú tiež vytvorenie dočasnej vlády a odmietli rokovať s premiérom. Líder opozičných demokratov Lulzim Basha vyzval davy, aby pokračovali v demonštráciách dovtedy, kým sa Rama nevzdá úradu. Basha povedal tisíckam svojich stúpencov v Tirane, že rozhodnutie prezidenta odvolať miestne voľby je “prvým výsledkom nášho boja proti Edimu Ramovi”. Opozičné strany plánovali tieto voľby bojkotovať.

Rama je albánskym premiérom od roku 2013. Medzinárodné spoločenstvo vyzvalo albánske politické strany, aby sa stránili násilia a začali viesť dialóg. Mnohé tamojšie postavy vrátane prezidenta Metu vyhlásili, že pretrvávajúce politické rozdelenie ohrozuje ašpirácie Albánska na vstup do Európskej únie. Meta vo vyhlásení v sobotu apeloval na opozičných lídrov, aby protesty viedli “úplne pokojným spôsobom”. Členské štáty EÚ budú hlasovať o začatí prístupových rokovaní s Albánskom v priebehu nasledujúcich týždňov.