Domáce Politika Top

Aký bude osud Procházku? Žitňanská o nepísaných pravidlách

BRATISLAVA – Doteraz sa nestalo, aby kandidát na post sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý nezískal podporu poradného výboru, by prešiel v pléne zástupcov členských štátov. Ak bude slovenská vláda trvať na kandidatúre Radoslava Procházku, je veľmi pravdepodobné, že sa to tak stane aj v jeho prípade, uviedol dnes minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Zároveň ale dodal, že na Slovensku musíme v tejto otázke prijať rozhodnutie na úrovni predsedov koaličných strán, či budeme na tejto kandidatúre trvať. Lajčák bude toto politické rozhodnutie rešpektovať .

Nepísané pravidlá

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v tejto súvislosti uviedla, že existujú nepísané pravidlá v rámci procedúr, a to nepísané pravidlo je, že sa rešpektuje stanovisko poradného výboru. Podľa Žitňanskej tak krajiny robia. Jediná krajina, ktorá tak neurobila, bola Česká republika a výsledok bol, že jej kandidát neprešiel.

„Myslím si, že je dobré rešpektovať aj nepísané pravidlá, lebo v opačnom prípade sa nám to môže vrátiť, a bude to nepríjemná situácia pre Slovenskú republiku,“ vyhlásila ministerka spravodlivosti, podľa ktorej by sme nemali ísť proti negatívnemu odporúčaniu poradného výboru.

Fico o stretnutí s Procházkom

Ako premiér Robert Fico minulý týždeň uviedol, predpokladá, že sa asi bude musieť stretnúť s exlídrom bývalej koaličnej strany Sieť Radoslavom Procházkom a riešiť otázku jeho kandidatúry na post sudcu Všeobecného súdu EÚ. Podľa Fica je Procházka pravdepodobne pripravený odstrániť niektoré problémy, ktoré boli pomenované poradným výborom, a preto s ním treba o tom hovoriť.

„Keď je tu eminentná snaha kandidáta, ktorý je jazykovo pripravený a ktorý sa vyzná vo veciach, tak sa tým záujmom budeme seriózne zaoberať,” uviedol v piatok pre médiá premiér. Dodal, že nájsť vhodného kandidáta nie je ľahké a nenájdete ho len tak na ulici.

Negatívne stanovisko poradného výboru

V prípade Procházkovej kandidatúry prijal poradný výbor ešte v decembri minulého roka negatívne stanovisko. Slovenská vláda jeho kandidatúru stále oficiálne nestiahla.

Napriek negatívnemu stanovisku môže trvať na jeho kandidatúre a potom definitívne rozhodnutie padne v pléne zástupcov členských štátov. Poradný výbor odmietol Procházkovu kandidatúru, a to „vzhľadom na obavy o integrite kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené”.

Stanovisko výboru v tejto časti neobsahuje podrobnejšie odôvodnenie nad rámec stručnej zmienky o vôli kandidáta vyhnúť sa zdaňovaniu niektorých nákladov jeho prezidentskej kampane v roku 2014, uviedla v januári Súdna rada SR po doručení písomného stanoviska.

Nesporné kvality, ale aj spochybnený morálny kredit

Podľa Súdnej rady SR v stanovisku poradného výboru rozsiahlo opisujú nesporné kvality Procházku, jeho právnu prax, jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti. Vláda odobrila kandidatúru Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra minulého roka.

Túto kandidatúru vzhľadom na Procházkovu politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika. Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit.

Trafika pre Procházku?

Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za “trafiku”, ktorú mal dostať na základe politických dohôd. To však expolitik odmietol.

Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu v Národnej rade SR aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal. Procházka bol už druhý kandidát, ktorého nám na post dodatočného sudcu odmietli. Mária Patakyová neprešla výberom pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu.

Foto: SITA