Regióny Trnava Domáce Spoločnosť

AKTUÁLNE Vtáčiu chrípku potvrdili u ďalšieho drobnochovateľa

Na Slovensku odhalili vtáčiu chrípku!
Zdroj: FB / MPRV SR

TRNAVA – Hrozby sa naplnili. Tak, ako sa obyvatelia východu Slovenska báli, že bude migrovať africký mor ošípaných, tak je tomu aj pri vtáčej chrípke. Tú začiatkom januára potvrdili u drobnochovateľa pri Nitre, dnes sa rozšírila už aj do susedného kraja. Rovnako tak ide o drobnochovateľa. Agrorezort vyzýva na obozretnosť a zavednie preventívnych ochorení. 

 

Ako ministerstvo pôdohospodárstva informuje, druhý prípad bol diagnostikovaný v Trnavskom kraji v obci Cífer. Tá sa nachádza zhruba 40 minút od hlavného mesta. Ako však dodali, nejde o problém iba Slovenska, ale celej V4. „Vtáčia chrípka aktuálne ohrozuje všetky krajiny V4. Najprv bola zaznamenaná koncom decembra minulého roku v Poľsku, začiatkom januára tohto roku na Slovensku, ihneď na to v Maďarsku a minulý týždeň ohlásili výskyt aj v Českej republike. Vzhľadom na ročné obdobie, klimatické zmeny a migráciu vtáctva, je nevyhnutné zvýšiť obozretnosť. Oba prípady boli zaznamenané u drobnochovateľov. Je preto dôležité, aby chovatelia zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní. Najväčšie riziko je však tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom,“ uviedla šéfka rezortu Gabriela Matečná.

Pozor na migrujúce vtáctvo

Drobnochovateľ, u ktorého bol diagnostikovaný druhý prípad vtáčej chrípky, mal vo svojom chove 19 nosníc na produkciu vajec pre vlastnú spotrebu. “Chov bol umiestnený v zadnej časti dvora rodinného domu, kde mali nosnice voľný výbeh a neboli zabezpečené proti kontaktu hydiny s voľne žijúcim vtáctvom. Prvý úhyn troch nosníc zistil majiteľ 15.01.2020, ďalšia nosnica uhynula 16.01.2020. Chovateľ skutočnosť ohlásil na RVPS Trnava, ktorá následne odobrala uhynuté nosnice a zaslala ich zvoznou linkou na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene, ktoré pozitívny výsledok následne potvrdilo,” vysvetľuje agrorezort. Ako dodali, všetky zvieratá v chove boli usmrtené a v chove prebieha dezinfekcia a čistenie chovného priestoru hydiny.

Podľa slov agrorezortu Slovenská republika aktuálne postupuje podľa platnej legislatívy na území celej Európskej únie. To znamená, že nariadili 3-kilometrové ochranné pásmo a 10-kilometrové pásmo pozorovania. Upozorňujú všetkých chovateľov na to, že vzhľadom k aktuálnemu ročnému obdobiu je mimoriadne dôležité zvýšiť pozornosť, keďže vtáctvo migruje. “Mimoriadne dôležité je zabrániť kontaktu voľne žijúcich vtákov s chovanou hydinou. Hydinu treba kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni prilietavaniu voľne žijúcich vtákov a zamedzuje kontakt voľne žijúcich vtákov s krmivom a vodou, určenou pre hydinu,” uzavrel agrorezort.

Zdroj: MPRV SR