Domáce Politika Prezidentské voľby Top

AKTUÁLNE Voči Kiskovi sa ohradil už aj Pellegrini. Prezident sa správa arogantne a nedôstojne

Peter Pellegrini prezidentovi odkázal, že by sa mal venovať radšej vysvetľovaniu svojej daňovej kauzy. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

BRATISLAVA – Premiér Peter Pellegrini vyzýva prezidenta Andreja Kisku, aby nešpinil meno Maroša Šefčoviča. Prezidentského kandidáta, ktorého podporuje strana Smer-SD sa zastal po tom, ako Kiska na neho zaútočil vo videu na sociálnej sieti. Hlava štátu Šefčoviča vyzýva, aby viac myslel na svoju diplomatickú budúcnosť, pokiaľ neuspeje vo voľbách. Pellegrini v tom vidí náznak vyhrážok. 

 

14:55 Aktualizované o vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku

Predseda vlády podľa vlastných slov s veľkým znepokojením vníma vyjadrenia prezidenta Andreja Kisku na adresu jedného z najvyznamnejších diplomatov, ktorého máme – Maroša Šefčoviča. Ten sa ešte v utorok vyjadril, že sa v pozadí prezidentskej kampane môžu objaviť určité dohody medzi kandidátkou Zuzanou Čaputovou a súčasným prezidentom Andrejom Kiskom. Čaputová podľa neho nevylúčila, že je ako prezidentka pripravená udeliť milosť Kiskovi, ktorý jej v blížiacich sa voľbách vyjadril podporu.

Prezident Andrej Kiska včera prostredníctvom videa na sociálnej sieti Šefčovičove slová označil za fikciu o budúcej prezidentskej milosti pre neho alebo iných politikov. Zároveň kandidátovi na prezidenta odporučil, aby “trocha viac myslel na svoju budúcnosť a povesť úspešného kariérneho diplomata, keď neuspeje v prezidentských voľbách.” 

Podľa Pellegriniho je jeho povinnosťou nielen ako predsedu vlády, ale aj ako človeka zastať sa všetkých, ktorí dôsledne pracujú pre Slovenskú republiku bez ohľadu na to, či prebieha alebo neprebieha prezidentská kampaň. „Čo také vážne povedal Maroš Šefčovič? Vôbec nič,“ tvrdí Pellegrini. Pripomenul tiež, že to bol Kiska, ktorý ako prvý informoval spoločnosť, že mu za daňové delikty vo firme KTAG hrozí basa a “následne sa jedna z kandidátok vyjadrila k možnosti amnestie.”

Pellegrini poukázal tiež na to, že Maroš Šefčovič je ešte stále viceprezidentom Európskej komisie a na rozdiel od Kisku “vždy dôstojne reprezentoval Slovensko.”  

“Pán prezident neprispel ani len kúskom k tomu, aby prišlo k zmierneniu napätia v spoločnosti,” uviedol predseda vlády a dodal, že Kiska vždy len prileje oheň do ohňa.

 

Arogantné a nedôstojné

Pellegrini tiež skritizoval spôsob, aký si Kiska na prezentovanie svojho stanoviska zvolil. “Arogantne a nedôstojne sediac v miestnosti na stole, kde sa prijímajú najdôležitejšie návštevy, dehonestuje Maroša Šefčovica a vyhráža sa mu,” povedal Pellegrini, podľa ktorého by sa hlava štátu mala radšej venovať vysvetľovaniu svojich daňových káuz.

Zároveň skritizoval aj Kiskových spolupracovníkov z prezidentského paláca s tým, že považuje za neprípustné, aby odkazovali veci typu “Brusel je bavlnka” a “welcome home.” Prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan ešte v utorok reagoval na Šefčoviča statusom na sociálnej sieti, kde uviedol: “V prezidentských voľbách sa ešte nikdy nestalo, že by sa kandidát zľakol svojho súpera za to, že mu niekto vyslovil podporu. Brusel je bavlnka, toto je Slovensko. Welcome home.”

Kiska hovorí o smeráckych manieroch 

Prezident Andrej Kiska v reakcii na vystúpenie Petra Pellegriniho povedal, že mu je ľúto, že úspešnému kariérnemu diplomatovi, na prácu ktorého v Európskej komisii sme boli hrdí, teraz kazia kampaň maniere a praktiky strany Smer. “Pamätám si, ako som mal prejav v Európskom parlamente, kde som hovoril o hrdom a úspešnom Slovensku, a počas prejavu a aj na konci postojačky tlieskal pán eurokomisár Šefčovič,” pripomenul Kiska.