Regióny Top Trebišov

AKTUÁLNE Už to prišlo aj na Slovensko. Na východe bol potvrdený nebezpečný zvierací vírus

Zdroj: TASR/AP

TREBIŠOV – Na Slovensku po prvýkrát potvrdili výskyt nebezpečného ochorenia. Podľa agrorezortu bol v Trebišove potvrdený Africký mor ošípaných. Agrorezort aj Štátna veterinárna a potravinová správa v súčasnosti prijímajú opatrenia, o skutočnosti informovali aj Európsku úniu.

 

Podľa správy ministerstva pôdohospodárstva bol vírus konkrétne diagnostikovaný v obci Strážne v Trebišovskom okrese. Ide o územie, ktoré je v blízkosti maďarských hraníc. “Výskyt bol potvrdený laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol pôvodca nákazy. Slovenská republika o prepuknutí afrického moru ošípaných (AMO) informovala aj v ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži) systémoch,” uviedol agrorezort. 

Ohnisko nákazy s prijatými opatreniami – ochranné pásmo 3 kilometre a pásmo dohľadu 10 kilometrov. Zdroj: ministerstvo pôdohospodárstva

Dodali, že regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila v tejto súvislosti opatrenia. A to v súlade s Nariadením vlády 277/2003, ktoré prikazuje usmrtenie zvierat v chove. “Vytýčila ochranné pásmo 3 kilometre a pásmo dohľadu 10 kilometrov od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy,” uviedli. Na záver dodali, že z dôvodu potvrdenia AMO je na zajtra (t.j. piatok 26. júla) zvolané zasadnutie národnej expertnej skupiny pre AMO na Regionálnej veterinárnej správe v Trebišove. “O vývoji nákazy budeme aktuálne informovať”. 

S AMO už dlhší čas bojujú v susednom Česku aj Maďarsku, kde nákazu potvrdili v tesnej blízkosti slovenských hraníc.

Správu aktualizujeme