Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Už je po všetkom. Olympiáda v lete v Tokiu definitívne nebude, preložili ju na rok 2021

Japonská vláda súhlasí s odkladom olympijských hier v Tokiu. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Svetový šport sa uložil k zimnému spánku. Posledným, ktorý zhasol svetlo, bol Medzinárodný olympijský výbor. Letná olympiáda totiž tento rok nebude, preložili ju na leto 2021.

Stalo sa tak po telefonickom rozhovore japonského predsedu vlády Šinzóa Abeho s prezidentom MOV Thomasom Bachom. “Ak by ste sa ma opýtali, či je v súčasnosti možné zorganizovať olympiádu, odpovedal by som, že svet nie je v takom stave, aby to bolo možné,” povedal ešte v pondelok 23. marca Abe. Na druhý deň to iba potvrdil. “Navrhol som, aby sme ich odložili približne o rok. Prezident Bach stopercentne súhlasil,” povedal Abe po rozhovore s prezidentom MOV, čo exekutíva MOV vzápätí aj potvrdila. Olympijské hry v Tokiu, ktoré mali byť od od 24. júla do 9. augusta, budú definitívne v roku 2021. Japonsko a Tokio tak prídu o miliardy dolárov. Organizácia má momentálne rozpočet viac ako 13 miliárd, ďalšie mínusy budú za vstupenky, hotelové služby, marketing, reklamu a podobne – odhad je 8 miliárd, japonská ekonomika si môže odpísať až 80 miliárd dolárov. No priority sú momentálne iné, veď olympiádu v posledných dňoch nechceli už ani samotní športovci.

Tokio 2020 sa rozhodli bojkotovať Austrália, Kanada, Poľsko, svetová atletická federácia IAAF, olympijské výbory USA, Nórska, Brazílie, Slovinska, Nemecka, Veľkej Británie. “Olympiáda v riadnom termíne nie je ani žiadúca, ani realizovateľná,” povedal prezident Medzinárodnej atletickej federácie Sebastian Coe. V hre tak bolo veľa premenných a vybrať sa dal iba najlepšia varianta z tých najhorších. Žiadna nebude vyhovovať všetkým. Televízne spoločnosti v USA zaplatili za vysielacie práva takmer 1 a pol miliardy dolárov, 3000 bytov v olympijskej dedine už je predaných a noví majitelia sa chcú nasťahovať v septembri, bez výnimky. Ak by im oznámili, že byty dostanú až o rok či dva roky, refundácie by boli v stovkách miliónov dolárov. Postavenie novej OH dediny je v Tokiu prakticky nemožné. Šach-mat z každej strany.

Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Zdroj: TASR / AP

Aj keď odklad až na rok 2022 by bol najlepší možný. V lete v roku 2021 sú totiž naplánované preložené majstrovstvá Európy vo futbale a to v dvanástich mestách Starého kontinentu, majstrovstvá sveta v atletike v americkom Eugene a v plávaní v japonskej Fukuoke – čo sú tri obrovské akcie v priebehu troch mesiacov. Navyše sú tam aj Ázijské hry v čínskom Chang-čou a Hry Commonwealthu v Birminghame. Ich zrušenie alebo preloženie by stálo MOV neskutočný balík za penále, ktoré by mohli byť v desiatkach miliárd dolárov. Nuž a to si každý rozmyslí. Olympiáda o dva roky je už reálnejšia, ale bol by to super rok vo svete športu. Aj keď vo februári 2022 bude zimná olympiáda v Pekingu, v lete by bola aj olympiáda v Tokiu, v decembri majstrovstvá sveta vo futbale v Katare. Nič podobné sa nikdy v histórii nestalo. Zimné a letné olympiády boli v jednom roku naposledy v roku 1992, potom sa tie zimné posunuli o dva roky, čo prinieslo MOV mimoriadne ekonomické zisky. Teraz bol čas na ďalšie strategické rozhodnutia.

Okrem samotných hier odložili aj štafetu s olympijskou pochodňou. Tá mala odštartovať vo štvrtok 26. marca na území prefektúry Fukušima. Olympijský oheň zatiaľ zostane vo Fukušime. “Lídri sa zhodli, olympijské hry v Tokiu poslúžia ako maják v týchto temných časoch. Olympijský oheň sa stane svetlom na konci tunela, v ktorom sa svet momentálne nachádza a preto zostane v Japonsku. Prezident Bach a predseda vlády Abe vyjadrili svoju starosť v súvislosti s pandémiou, ktorá výrazne zasahuje do prípravy športovcov. Počas veľmi priateľského a konškruktívneho rozhovoru ocenili prácu organizačného výboru aj boj Japonska proti koronavírusu,” uvádza sa v stanovisku MOV.

Budú či nebudú letné olympijské hry v Tokiu v pôvodnom termíne v lete 2020? Zdroj TASR / AP

Reakcie slovenských športových osobností

Anton Siekel, prezident Slovenského športového a olympijského výboru (SOŠV): “Ja osobne aj SOŠV, a hádam môžem hovoriť aj za športovcov, vítame toto rozhodnutie, pretože prináša istotu do tohto ťažkého obdobia. Nikto nepochyboval, že by sme neposlali našich športovcov do rizikového prostredia, ale bál som sa, že nebudú mať rovnaké podmienky na prípravu. Na budúci rok to budú mať organizátori veľmi ťažké, aby našli termín, a nezávidím im, ale verím, že sa podarí nájsť kompromis a OH budú sviatok športu, pretože to je ich účel. Dúfam, že o rok budú zároveň signálom, že sa nám podarilo prekonať tento ťažký rok.”

Matej Tóth: “Rozhodnutie posunúť hry je najlepšie pre väčšinu ľudí v športovom hnutí a záujmy jednotlivca musia ísť bokom pre dobro väčšiny. Hoci pre mňa to nie je dobré. Nevidím veľmi optimisticky, že by som mal absolvovať ešte ďalšiu prípravu a predĺžiť si kariéru o rok. Nehovorím ešte definitívne, že končím. Chcem si to prebrať s mojím zamestnávateľom VŠC DUKLA Banská Bystrica. Rozhodnutie neurobím sám v mojej hlave. Pokúsim sa udržať sa ešte v nejakej základnej forme, aby som prípadne mohol zareagovať ešte nejakým štartom. Je tu ešte veľa premenných, preto by som nechcel všetko len tak zavesiť na klinec. Rozhodnutie chcem dať v inom rozpoložení, v akom som teraz.”

Erik Vlček, rýchlostný kanoista: “Tešili sme sa na olympiádu, aj rok dobre odštartoval, začali sme sa pripravovať v zahraničí, ale potom sme si uvedomili, že olympiáda asi nebude a už sme to tušili, teraz je to definitívne. Nič iné nám neostáva, len byť pozitívne naladení a vydržať ešte rok. Ja to určite nevzdám, toto mala byť moja posledná olympiáda, ale ešte rok to zvládnem.”

Peter Gelle, rýchlostný kanoista: “Je to jednoznačne správne rozhodnutie. Situácia vo svete sa nezlepšuje, skôr naopak, takže sa nedalo čakať, že by sa to z mesiaca na mesiac zlepšilo. Navyše, v športe treba čas na prípravu a teraz by to nebolo fér. Nechápem, prečo sa s týmto rozhodnutím tak dlho čakalo.”

Alexander Slafkovský, vodný slalomár: “Už som sa na to psychicky pripravoval, otázka bola, kedy to oficiálne odložia. Z môjho pohľadu budeme mať aspoň o to viac času na prípravu. Určite to bolo správne rozhodnutie, nebolo by to fér a bolo by tam riziko pre zdravie ľudí.”

Ján Volko, šprintér: “Veľmi ťažko sa mi to teraz ešte hodnotí vzhľadom na to, že rok 2021 je ešte veľmi ďaleko. Máme tam dva vrcholy – majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy. Bude tam dosť podujatí a neviem, ako sa budú riešiť majstrovstvá sveta v Eugene. Bude to veľmi zaujímavé, ale v každom prípade je to smutné. Lepšie nech sa olympiáda uskutoční o rok, o dva ako vôbec.”

Mohlo by vás zaujímať