Domáce Politika Kauzy

AKTUÁLNE Tóth vypovedal na polícii o sledovaní novinárov. Informácie majú pochádzať od najvyššieho na polícii

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Bývalý siskár Peter Tóth opäť vypovedal na polícii. Priblížiť mal lustráciu novinárov, ktorá prebehla v roku 2017 a medializovala sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa jeho slov mal sledovať nielen desiatky novinárov, ale aj takmer 150 príbuzných. Lustráciu mal zabezpečiť a nariadiť Marian Kočner, sprostredkovať ho mal nitriansky podnikateľ blízky Smeru. Tam však väzby nekončia – informácie o novinároch mali pochádzať z vysokých policajných miest, podľa slov Tótha hovoril, že ich má od “najvyššieho”. Nie je ale jasné, či hovoril o bývalom policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi, alebo o exšéfovi NAKA Petrovi Hraškovi. Informoval o tom Denník N

 

Lustrácia 29 novinárov mala prebiehať v roku 2017, pričom medzi nimi mali byť členovia redakcií televízie Markíza, televízie JoJ, RTVS, Denníka N, SME, Aktualít, týždenníkov Trend, Týždeň, Plus 7 dní, či z rádia Expres. Kým Kočner nariadil sledovanie novinárov, lustráciu sprostredkoval nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Ten mal Kočnerovi aj sprostredkovať detailné informácie o sledovaných novinároch. Zoznam mien, ktorých sledovali, mal pripraviť samotný Tóth spolu s Kočnerom. Medzi sledovanými novinármi mal Kočner chcieť aj mená novinárov, ktorí k nemu mali kritický postoj – čiže aj zavraždeného Jána Kuciaka. Ten bol údajne pre Tótha pomerne neznámy. Samotná výpoveď mala byť v druhej polovici mája tohto roka. 

Podľa Tótha v diagrame, ktorý mal Bödör získať z polície, nebolo ako miesto pobytu uvedený dom v obci Veľká Mača, ale rodičovský dom v okrese Bytča. „Z uvedeného dôvodu sa paparazzovanie novinára Jána Kuciaka muselo začať pred redakciou aktuality.sk v Bratislave a až tak sa zistilo, že Ján Kuciak býva vo Veľkej Mači pri Galante,” údajne povedal Tóth s tým, že mal Kočnerovi povedať, že by bolo ideálne, keby vedel, kde daní novinári bývajú, prípadne na akých autách jazdia. “Opýtal som sa ho preto, či by takéto základné informácie vedel získať prostredníctvom svojho známeho Norberta Bödöra. Marian Kočner povedal, že to zabezpečí a začiatkom roka 2017 mi naozaj doručil bielu obálku vo formáte A4, v ktorej boli lustrácie 28 novinárov s vyhotovenými vzťahovými diagramami.” Dané materiály z polície však mal Kočner považovať za citlivý materiál, pretože Tóthovi údajne dovolil si iba vyhotoviť fotografie na mobil. Ten mal potom zničiť.

Pokyn od najvyššieho

Kočner sa mal lustráciou novinárov pochváliť, že do lustrácie investoval 200-tisíc eur. „Keď som sa ho opýtal, odkiaľ to (informácie o novinároch – pozn. redakcie) má, tak mi povedal, že s tým mám zaobchádzať veľmi opatrne, lebo to zabezpečoval ´ten najvyšší´. Neviem uviesť, či tým myslel prezidenta PZ Tibora Gašpara, alebo riaditeľa NAKA Petra Hraška, alebo niekoho z riaditeľov jednotiek NAKA,” údajne uviedol. Odkiaľ pokyn prišiel preveruje Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Vec posudzuje ako zneužitie právomoci verejného činiteľa. Vo veci mal vypovedať aj samotný Bödör, ktorý tvrdí, že diagramy nikdy nevidel a cez svojich známych v polícii nedal nikoho lustrovať, či paparazzovať.

Kočner, naopak, mal v polovici júna pri výsluchu vo väznici v Leopoldove povedať, že Tibora Gašpara pozná len z médií.  Vysokého policajného funkcionára Pavla Vorobjova, ktorého obvinili zo zneužívania právomocí verejného činiteľa v prípade Kuciakovej vraždy, údajne nepozná. Na adresu nitrianskeho podnikateľa povedal, že ho pozná, ale nikdy ho údajne nežiadal, aby pre neho nzískal informácie z polície. Tvrdil aj to, že Tótha o sledovanie novinárov nikdy nežiadal.