Spoločnosť Top Zahraničné

Šok na hudobnej scéne. Vo veku 80 rokov zomrel český maestro Karel Gott

Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

PRAHA – Vo veku 80 rokov zomrel známy český spevák Karel Gott. Stalo sa tak v utorok krátko pred polnocou. Maestro, ako ho mnohí prezývali, trpel akútnou leukémiou, pred štyrmi rokmi mu lekári diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Konkrétne išlo o Non-Hodgkinov lymfóm, agresívny druh rakoviny. Rok na to informoval médiá, že nad chorobou definitívne zvíťazil. Avšak, vzhľadom k oslabenej imunite, ho viackrát trápili zdravotné problémy. 

 

Aktualizované 13:00 o vyjadrenie českej vlády

“Vo veku 80 rokov zomrel v utorok krátko pred polnocou spevák Karel Gott. Zomrel doma v kruhu svojej rodiny,” uviedla pre ČTK jeho hovorkyňa Aneta Stolzová. Po spevákovi tak ostala vdova Ivana, s ktorou má dcéry Charlotte Ella a Nelly Sofie a staršie dcéry Dominika a Lucia. Prvá spomenutá s ním nedávno naspievala duet. Gott 14. júla oslávil svoje 80. narodeniny. Následne sa k úmrtiu svojho manžela vyjadrila aj Ivana Gottová. “S najhlbším žiaľom v srdci oznamujem, že nás včera, krátko pred polnocou, po ťažkej a dlhej chorobe, opustil môj milovaný manžel Karel Gott. Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny,“ uviedla pre český Blesk.

Gott bol aktívny aj na sociálnych sieťach, so svojimi fanúšikmi komunikoval cez instagram aj facebook. Práve na Facebooku sa pred tromi týždňami po rozhovore pre český Blesk priznal, že trpí akútnou leukémiou. “Nechcel som vás zaťažovať svojimi problémami, nie som ten, ktorý by o svojom súkromí, zvlášť zdraví, verejne sám hovoril a nechával sa tak ľutovať. So svojou chorobu som sa chcel vďaka špičkovému tímu prof.  Trněného vyrovnať sám, po boku svojej manželky a mojich najbližších. Napriek niekoľkým druhom liečby Myelodysplastický syndróm dospel v posledných mesiacoch do akútnej leukémie. Podstupujem ambulantnú liečbu a chodím do nemocnice na kontroly, v rámci ktorých lekári sledujú môj celkový zdravotný stav,” napísal na sociálnej sieti.

Babiš navrhne štátny pohreb

Český portál Lidovky.cz informoval, že český premiér Andrej Babiš navrhne vláde, aby sa fanúšikovia mohli s Gottom rozlúčiť na štátnom pohrebe. Považoval by to za adekvátne vzhľadom k tomu, akou významnou osobnosťou Gott bol. „Navrhnem vláde, aby sa uskutočnil štátny pohreb v katedrále svätého Víta. Myslím, že by si pán Gott zaslúžil, aby sa s ním ľudia mohli takto rozlúčiť,“ řekl Babiš.

Česká vláda sa mimoriadne stretne dnes v 16:00  k smrti Karla Gotta. V deň pohrebu vyhlásia štátny smútok a vlajky budú visieť na pol žrde.

Myšlienku, aby mal Karel Gott štátny pohreb podporuje aj prezident Miloš Zeman. Potvrdil to jeho hovorca Jiří Ovčíček. Tiež je za to, aby bol na tento deň vyhlásený štátny smútok

Zomrel hlas zo včielky Máji

Úmrtie maestra zasiahla aj nemecké médiá. Gott bol v Nemecku veľmi obľúbený, naspieval pre nich aj viaceré hity. V nemčine naspieval aj známu skladbu Die biene Maja (Včielka Mája). O jeho úmrtí infomovali popredné nemecké médiá ako Bild.de, Focus.de, Süddeutsche Zeitung, či Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vyjadrujú sa ako o ňom ako o “zlatom hlase z Prahy“, ako ho Nemci prezývajú. Rovnako ho prezývali aj Sinatra východu. Informujú napríklad o tom, že do povedomia dostal v roku 1968, kedy vystúpil na Eurovízii s pesničkou “Tausend fenster”, pričom skončil na 13. mieste. Píšu aj o jeho zdravotných problémoch, najznámejších piesňach, či životopise.

O smrti Karla Gotta informovali aj popredné nemecké médiá. Zdroj: Bild.de

Mal bohatý život

“Božský Kája”, ako ho mnohí prezývajú, toho počas svojho života zažil veľa. Bol otcom štyroch dcér, zahral si vo viacerých známych filmoch, či naspieval známu skladbu k obľúbenej nemeckej rozprávke o včielke Máji.

Život maestra sa začal písať 14. júla 1939 v plzenskej nemocnici. V jeho šiestich rokoch sa spolu s rodičmi v roku 1945 sťahujú do Prahy. V 13 rokoch sa spolu so svojim kamarátom Oldou Bukovanským vypravil na sever, kde skúšali svoju prvú emigráciu. Avšak, hliadka Zboru národnej bezpečnosti ich chytila v pohraničnom pásme v okolí Cínovce v Krušných horách a vzápätí chlapcov vrátili rodičom. O dva roky na to (1954) sa pokúšal dostať na pražskú Umeleckopriemyselnú školu, avšak neprešiel prijímacími skúškami. Začal sa tak učiť za elektrikára, dvakrát prestupoval na inú školu – od 1954 do 1955 študoval v Chebe, následne rok v Plzni, až sa mu v roku 1957 podarilo získať výučný list v odbore elektromontér pre montáž a prevádzku priemyselného zariadenia na škole v Prahe Vysočanoch. Následne tri roky pracoval ako elektrotechnik v skúšobni elektrických točivých strojov.

Otec v ňom nevidel talent

Napriek tomu, že Karel Gott mal obrovský talent, jeho otec ho v jeho umeleckých sklonoch nepodporoval. Trval na tom, aby sa vyučil nejakému poctivému remeslu. Jeho matka bola presný opak – v jeho maliarskom aj speváckom talente ho podporovala. Následne sa Gott ako 19-ročný zúčastnil súťaže “Hledáme nové talenty”, ktorá sa odohrávala v pražskom Slovanskom dome. Podarilo sa mu získať angažmán na spievanie v kaviarni napriek tomu, že jeho hlas sa vymykal štandardom. Operný lyrický tenor totiž nebol bežným hlasom spevákov.

Prvá gramoplatňa

V roku 1960 začal študovať na Štátnom konzervatóriu odbor operný spev. Druhý vysokoškolský stupeň vyštudoval externe, pretože bol zo zoznamu denných študentov vyškrtnutý. Počas štúdia na konzervatóriu dostal viaceré ponuky na účinkovanie v známych podnikoch, v roku 1961 absolvoval svoj prvý zahraničný zájazd s Jazzovým orchestrom Československého rozhlasu. Vtedy cestoval do Poľska. O rok neskôr získal prvé miesto v súťaži Hledáme písničku pro všední den s pesničkou Až nám bude dvakrát tolik. Išlo o duet s Vlastou Průchovou, ktorý vydali na Gottovej prvej gramoplatni. Gott v roku 1964 získal svojho prvého Zlatého slávika, ktorého získal celkom 22-krát, po premenovaní ankety na Českého slávika sa mu ho podarilo získať ešte 18-krát.

V rovnakom roku sa zahral vo filme Limonádový Joe aneb Koňská opera, kde prepožičal svoj hlas pri speve hlavnej postavy a rovnako si zahral aj v známom muzikály Kdyby tisíc klarinetů s Waldemarom Matuškom a Hanou Hegerovou. O rok neskôr založil s bratmi Štaidlovými (Jiřím a Ladislavom) divadlo Apollo, následne vydal svoju prvú LP dosku Zpíva Karel Gott. V roku 1967 sa vydal na polročný angažmán do Las Vegas, po návrate domov vydal platňu Gold Prague, ktorú si kúpilo 450-tisíc poslucháčov. Následne sa o jeho osobe v nemecky hovoriacich krajinách začalo hovoriť ako o Sinatrovi z východu. Od tých čias patrí medzi uznávaných spevákov aj v zahraničí. V roku 1968 zložil jednu zo svojich najúspešnejších piesní Lady Carneval, ktorú do súčasnosti zaspieval v 60-tich krajinách sveta.

Najbohatšia česká celebrita

Ďalším prevratom v jeho kariére bol milión predaných nosičov po celej Európe v roku 1971. Za tento úspech získal diamantovú platňu. Dva roky na to sa mu narodila prvá dcéra Dominika, v roku 1987 druhá dcéra Lucia.V roku 2008 si v Las Vegas s partnerkou Ivanou po dlhoročnej známosti povedali áno, spoločne majú dve dcéry – 13-ročnú Charlotte Ellu a 11-ročnú Nelly Sofiu  V roku 2015 mu bola diagnostikovaná rakovina lymfatických uzlín. Konkrétne išlo o Non-Hodgkinov lymfóm, agresívny druh rakoviny. Rok na to informoval médiá, že nad chorobou definitívne zvíťazil. Avšak, vzhľadom k oslabenej imunite, ho viackrát trápili zdravotné problémy.

Karel Gott pôsobil na scéne viac ako 50 rokov, je držiteľom 40 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 mil. nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2600 piesní z toho okolo 300 duetov, hlavne s Helenou Vondráčkovou a Luciou Bílou. Spieval ďalej napriek tomu, že v roku 1990 ohlásil koniec svojej speváckej kariéry. Medzi jeho najznámejšie pesničky sa radí Lady Carneval, Zůstanu svůj, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?, Čau lásko, či Zvonky štěstí, Když muž se ženou snídá. Bol taktiež najbohatšou česko-slovenskou celebritou a jeho majetok sa odhaduje na takmer miliardu českých korún (zhruba 39 miliónov eur).

Galéria
Kája bol na p’diu až dokonca. korcentovanie bolo niečo, čoho sa nevedel vzdať ani napriek chorobe. Zdroj: TASR – Branislav Račko
Zlatého slávika získal dokopy presne 42-krát. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Najčastejšie Gott spieval s Helenou Vondráčkovou. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Gott má okrem dcér s Ivanou aj ďalšiedve dcéry – Dominiku a Luciu. a snímke Dominika Gottová. Zdroj: TASR / Miroslava Cibulková
Gottovi v roku 2015 diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Zdroj: TASR / Branislav Račko
Ivana a Karel Gottovci mali svadbu v Las Vegas. Zdroj: TASR
Gottovci sa brali v čase, keď už mali prvú dcéru. Zdroj: TASR
Gott naspieval úspešný duet ZVonky štěstí s Darinou Rolinsovou. Zdroj: TASR
Gott je okrem speváckej kariéry aj umelecký maliar. Zdroj: TASR / Miroslava Cibulková
Pohreb mu zorganizovala manželka Ivana spolu s Úradom vlády. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Protektoráte Čechy a Morava. Na snímke s babičkou. Zdroj: karelgott.com
Gott chodil denne na konzervatórium, štúdium dokončil ako externista. Zdroj: karelgott.com
Na konzervatóriu študoval operný spev. Popri tom pracoval ako elektromontér. Zdroj: karelgott.com
V 13-tich rokoch sa pokúsil neúspešne emigrovať. Zdroj: karelgott.com
navigate_before
navigate_next