Regióny Nitra Domáce Spoločnosť Top

AKTUÁLNE Slovensko má ďalší problém. Objavilo sa tu nebezpečné ochorenie zvierat

Zdroj: FB / Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

NITRA – Slovensko sa okrem afrického moru ošípaných pasuje s ďalším problémom, ktorý sem zrejme prišiel od našich susedov. Je ním vysoko nákazlivé ochorenie vtákov – vtáčia chrípka. Potvrdili ho testy od drobnochovateľa, ktorý nahlásil úhyn hydiny. 

 

Aktualizované o 13:30 o stanovisko Úradu verejného zdratovníctva

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene uplynulé dni oznámilo a následne diagnostikovalo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v Slovenskej republike. Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny (drobnochovateľ) – kury domácej v obci Zbehy v okrese Nitra. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

Chovateľ nahlásil úhyn troch kusov hydiny z celkového počtu 22. „Zvieratá sa v chove už nenachádzajú a boli zneškodnené samotným chovateľom. Následne prebehlo predbežné čistenie a dezinfekcia chovného priestoru hydiny. Regionálna veterinárna a potravinová správa Nitra postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcej aktuálnej EÚ a slovenskej legislatívy, vykonáva epizootologické šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy. Predbežným šetrením sa predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom, nakoľko hydina bola chovaná v otvorenom priestore,“ ozrejmila ŠVPS.

Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy v ochrannom pásme o polomere tri kilometre (km) okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 km okolo ohniska.

 

Ministerstvo pôdohospodárstva vyzýva chovateľov, aby boli obozretní, pretože ide o vysoko nákazlivé ochorenie. “Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie vyskytujúce sa hlavne u kury domácej, moriek, kačiek, husí, perličiek, prepelíc,

Zdroj: SVPS

holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, ale aj u pštrosov či emu. Ochorenie sa môže preniesť aj na iné cicavce, hlavne ošípané,” vysvetľuje agrorezort. Ako dodali, najčastejšími príznakmi sú plachosť, znížená aktivita, postihnuté jedince majú načuchorené perie a klesá znáška.

Glob.sk vo veci oslovil aj Úrad verejného zdraovtníctva. Ako uviedla hovorkyňa inštitúcie Dáša Račková, riziko prenosu subtypu vtáčej chrípky A(H5N8) je veľmi malé, nie je ale vylúčené. A to najmä u ľudí, ktorí prichádzajú do styku s vtáctvom. Ochorenia na vtáčiu chrípku subtypom A(H5N8) neboli u ľudí v Slovenskej republike doteraz zaznamenané. Pokiaľ ide o prevenciu u ľudí, je dôležité dodržiavať zásady osobnej hygieny, nechytať holými rukami uhynuté zvieratá, kontaminované plochy a povrchy (napríklad povrch vajec), výlučky z chorých zvierat a podobne. Osoba, ktorá bola v kontakte s chorým, respektíve uhynutým vtákom a má príznaky podobné chrípke, má kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o tejto skutočnosti,”vysvetlila.