Domáce Politika

AKTUÁLNE Prokurátor ÚŠP už nežiada vzatie do väzby sudkyne Miriam Repákovej

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vzal svoju sťažnosť voči nevzatiu bývalej sudkyni Okresného súdu Bratislava I Miriam R. späť. Pôvodne prokurátor podal sťažnosť voči uzneseniu sudcu Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie, ktorým v sobotu (14. 3.) nevzal Miriam Repákovej do väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

 

Pôvodne mal Najvyšší súd (NS) SR rozhodovať o obvinenej Miriam R., podnikateľovi Ladislavovi M. a sudkyni Okresného súdu Bratislava V Zuzane M. na svojom verejnom zasadnutí, ale s vylúčením verejnosti vo štvrtok o 14.00 h. NS SR tak bude napokon rozhodovať popoludní len o sťažnosti prokurátora ÚŠP voči dvojici – Zuzane M. a Ladislavovi M. V prípade Miriam M. zoberie len na vedomie späťvzatie sťažnosti.

O ďalšej pätici obvinených, ktorých sudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, zobral do väzby, bude NS SR rozhodovať v piatok (20. 3.). “Neverejné zasadnutie vo veci obvinenej Moniky J. vo vzťahu k obvineným, ktorí boli ŠTS vzatí do väzby, sa vykoná na NS SR 20. marca o 10.00 h,” informovala v stredu (18. 3.) hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

V súvislosti s konaním voči bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike J., ako dodala Važanová, bola sudkyňa NS SR Ivetta Macejková na základe ňou oznámenej zaujatosti vylúčená z vykonávania úkonov vo veci obvinenej Moniky J. a spol. V tejto veci bude senát NS SR rozhodovať napokon v zložení Martin Bargel, Pavol Farkaš a Martina Zeleňaková.

Piati sú vo väzbe

Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, poslali do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia – bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika J., Denisa C., Eugen P. a Richard M. Do väzby odviedli Moniku J. z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor ÚŠP takisto požadoval, neuznali. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Rovnako ju podala aj Monika J. a ďalší obvinení.

Sudcovia Eugen P. a Richard M. sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy C. uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Do väzby išiel aj advokát Miroslav M.

V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR dal 12. marca súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých 11. marca zadržala polícia. Polícia ich zadržala v súvislosti so správami, ktoré našla v telefóne podnikateľa Mariana K.