Domáce Parlamentné voľby Politika Top

V SaS to vrie. Sulík mal dať stopku Galkovi a Rajtárovi, strana zvoláva ďalší kongres

Richard Sulík na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

BRATISLAVA – Situácia v najsilnejšej opozičnej parlamentnej strane SaS je čoraz napätejšia. Po tom, čo sa v strane sformovala nová platforma, ktorej členovia kritizovali zvolanie mimoriadneho kongresu venovaného voľbe predsedu, sa má v strane chystať ďalší kongres. Jeho výsledkom má byť neúčasť Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára na kandidátke strany pre nadchádzajúce parlamentné voľby. 

 

Aktualizované 18:05 o vyjadrenie k zvolaniu nominačného kongresu

Všetko odštartoval augustový oznam predsedu SaS Richarda Sulíka. Ten zvolal na 7. septembra mimoriadny kongres, na ktorom sa mal voliť nový predseda. Urobil to napriek tomu, že mal stále platný mandát, ktorý mu skončí až v lete 2020, pár mesiacov po parlamentných voľbách. Časť straníkov sa voči takémuto kroku ostro ohradila a žiadala jeho zrušenie. Kongres sa však napriek kritike časti členov strany konal. Sulíkovi  zvolanie kongresu umožňujú aj stanovy.

Založenie platformy

Nespokojná časť liberálov na kongres konaný vo Zvolene, na ktorom bol nakoniec Richard Sulík jediným kandidátom na post predsedu, neprišla. Ešte v ten deň urobili tlačový brífing, na ktorom Ľubomír Galko spoločne s Natáliou Blahovou, Jozefom Rajtárom, Renátou Kaščákovou, Radoslavom Pavelkom, Vladimírom Slobodom a Janou Kiššovou oznámili vznik platformy, ktorú nazvali Demokratické jadro SaS. „Nechceme rozbíjať SaS, ale nechceme stratiť členov alebo voličov, ktorí rovnako ako my, sa nevedia preniesť cez takéto mimoriadne kongresy,“ uviedli. Richard Sulík, ktorý ešte na kongrese vyhlásil, že chce urobiť za nezhodami hrubú čiaru, reagoval na druhý deň cez médiá, že vznik takejto platformy je “super.” Udalosti posledných dní však svedčia o tom, že situácia u liberálov dobrá nie je.

Kandidátka bez Galka a Rajtára?  

Členovia Republikovej rady, ktorí sú aj členmi neformálnej platformy Demokratické jadro SaS, podľa svojich slov včera predstavili členom strany návrh kandidátky pre parlamentné voľby 2020. “Tento návrh je postavený na členoch strany, ktorí sú nositeľmi programu SaS bez ohľadu na to, ako sa stavajú k aktuálnym udalostiam v strane. Je to férový návrh a odráža náš záujem zastaviť prehlbovanie konfliktu,” uviedli na sociálnej sieti. Zároveň tvrdia, že lídrom kandidátky by mal byť, samozrejme, Richard Sulík.

“Ten však zareagoval tak, že nebude na kandidátke s Jozefom Rajtárom a Ľubomírom Galkom. A miesto rozumnej reči teraz jeho prívrženci pripravujú ďalší mimoriadny kongres, kde sa uskutoční stranícka čistka,” tvrdia členovia platformy. Podľa nich Sulík napriek mediálnym vyhláseniam v skutočnosti platformu “vníma ako hlavnú prekážku v absolutizácii svojej straníckej moci.” Predsedu SaS teraz verejne vyzývajú, “aby konal čestne, zodpovedne a pred svojimi vlastnými záujmami uprednostnil záujmy krajiny.” 

Ľubomír Galko a Jozef Rajtár možno na kandidátke SaS nakoniec nebudú. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Ďalší kongres

Predseda strany Richard Sulík vo svojej reakcii uviedol, že “kandidátnu listinu SaS podľa stanov predkladá jej predseda”. Podľa Sulíka na nej budú ľudia, za ktorých dá “ruku do ohňa.” O jej obsadení bude strana včas informovať.

Strana neskôr oznámila, že ju čaká ďalší kongres. Tentokrát nominačný. V súlade so stanovami SaS o jeho zvolanie požiadala Sulíka štvrtina členov. Schválená na ňom má byť kandidačná listina do volieb 2020. Konať sa bude 5. októbra v jasnej.