Domáce Nitra Regióny Spoločnosť Top

Obrovská tragédia pri Nitre. Zrážka nákladiaka s autobusom má vyše desať obetí, Pellegrini zvažuje štátny smútok

Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

NITRA (TASR/SITA/Petra Hollá/Jozef Uhlárik)- Tragický deň na upršaných cestách! Medzi Nitrou a Zlatými Moravcami sa stala vážna dopravná nehoda autobusu a nákladného auta. Podľa doterajších informácií nehodu neprežilo až 12 osôb, ďalších niekoľko desiatok je zranených. Na mieste zasahujú všetky záchranno-bezpečnostné zložky a vrtuľník. Ide pritom o známu cestu smrti. 

 

Aktualizované o 18:00 o vyjadrenie premiéra

Aktualizované o 15:00 o stanovisko nitrianskej nemocnice

Aktualizované o 14:40 o informácie z miesta nehody

Nehoda sa stala v katastri obce Nitrianske Hrnčiarovce. “Pri nehode došlo k zrážke nákladného vozidla a autobusu s cestujúcimi. Podľa doterajších informácií utrpelo následkom nehody zranenia približne 20 osôb a doposiaľ 12 osôb nehodu neprežilo. Počet zranených a usmrtených osôb sa bude pravdepodobne zvyšovať. Na mieste udalosti zasahuje takmer 30 hasičov z Nitry, zo Zlatých Moraviec a zo Selenca, ako aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby,” uviedlo na margo tragickej nehody prezídium Hasičského a záchranného zboru na sociálnej sieti.

Na mieste sa už nachádza aj ministerka vnútra Denisa Saková a smeruje tam aj premiér Peter Pellegrini, ktorý pre nehodu predčasne ukončil návštevu Cypru. “Hovoril som s ministerkami zdravotníctva a vnútra a dal som im príkazy, aby koordinovali činnosť záchranných a bezpečnostných zložiek. Cítim nesmiernu ľútosť k všetkým obetiam a vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým,” povedal P. Pellegrini. Podľa ministerky Denisy Sakovej a Andrey Kalavskej pri nehode zahynulo zatiaľ 12 ľudí, z toho 4 deti. Ďalších 17 ľudí je zranených, traja ťažko. Presný počet obetí zatiaľ nie je jasný. Zranených rozviezli do okolitých nemocníc v kraji. Zranení sú vodiči autobusu aj nákladného auta.

Uzatvorená cesta

Ako informovala krajská nitrianska polícia na Facebooku, z dôvodu nehody uzavreli cestu I/65 v smere od Nitry na Zlaté Moravce. “Obchádzka je smerovaná obojsmerne cez obce Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre a späť na cestu I/65 smer Zlaté Moravce,” uviedli na sociálnej sieti. “Naďalej nie je zrejmé, koľko presne ľudí zahynulo. Na mieste stále prebiehajú záchranné práce. Niektoré telá sú zakliesnené. Už teraz môžeme povedať, že mŕtvych bude viac ako 10,” ozrejmili následne. Na miesto tragickej nehody smeruje aj evakuačný autobus HaZZ z Trnavy, ktorý poskytne dočasné útočisko. K miestu nešťastia boli vyslaní aj psychológovia HaZZ, ktorí budú zabezpečovať krízovú intervenciu.

Podľa informácií Glob.sk malo k nehode dôjsť medzi nákladným autom TATRA 815, ktoré prevážalo hrubý štrk a autobusom jazdiacim na trase Nitra – Jelenec. V autobuse sa malo nachádzať aj množstvo mladých ľudí, ktorí pravdepodobne cestovali domov zo školy. Po tom, ako sa nákladiak “spustil” dolu kopcom, ho vraj malo “rozhýbať”. Následne mal z boku naraziť do oprotiidúceho linkového autobusu. Podľa našich informácií majú obaja vodiči (nákladiaka aj autobusu) žiť.

Prví zranení cestujúci z autobusu smrti, ktorý sa zrazil s nákladným autom pri Malante, v katastri obci Nitrianske Hrnčiarovce, už boli privezení do nitrianskej nemocnice.  Podľa hovorkyne nemocnice Tatiany Timkovej bolo doteraz na traumatológiu privezených päť ťažko zranených. „Pacientom bola okamžite poskytnutá všetka dostupná zdravotná starostlivosť,“ uviedla Timková.

Ako pripomenula, nemocnica už podnikla náležité opatrenia. „Na jednotlivé oddelenia boli povolaní lekári a stiahnutý sesterský personál. Rodinným príslušníkom zranených cestujúcich bude poskytnutá aj psychologická pomoc,“ doplnila Timková.

Krízové centrum pre rodinných príslušníkov

Podľa polície bolo v neďalekom Jelenci vytvorené krízové centrum pre rodinných príslušníkov. Konkrétne sa nachádza v miestnom kultúrnom dome. “Silný náraz mal pre osádku autobusu fatálne následky. Po zrážke zostal nákladiak prevrátený na ceste a autobus v priekope. Na záchrane ľudských životov sa podieľajú v hustom daždi desiatky záchranárov a zasahoval aj záchranársky vrtuľník. Presné počty obetí a zranených nemáme zatiaľ k dispozícii,” uviedli na sociálnej sieti. Podľa hasičov je na mieste dopravnej nehody 12 usmrtených a 17 zranených osôb. “Niekoľko zranených osôb ošetrujú zdravotníci v spolupráci s hasičmi v evakuačnom autobuse HaZZ priamo na mieste,” ozrejmilo prezídium. 

Dve posádky leteckých záchranárov

Pri tragickej nehode autobusu zasahovali dve posádky leteckých záchranárov. Vrtuľník z Nitry si po pristátí priamo na mieste prevzal 15-ročného chlapca s vážnym úrazom hlavy a ťažkou poruchou vedomia. Záchranári mu zabezpečili základné životné funkcie a po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol chlapec letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch. „Tam bol v kritickom stave odovzdaný do rúk lekárom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ uviedla hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková.

Druhá posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice si na mieste prevzala 61-ročného pacienta s podozrením na poranenie hlavy. „Po ošetrení a podaní liečby bol v stabilizovanom stave záchranárskym vrtuľníkom prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici,“ doplnila Hopjaková.

Dopravná spoločnosť Arriva, ktorej patril havarovaný autobus, vyjadrila hlbokú sústrasť rodinám obetí, ktoré zahynuli pri tragickej dopravnej nehode neďaleko obce Malanta. Ako informoval dopravca, nákladné auto narazilo do prímestského autobusu na trase Nitra – Jelenec s časom odchodu autobusu z Nitry o 12.50 h. „Záchranným zložkám poskytuje naša spoločnosť maximálnu súčinnosť,“ uviedla Petra Helecz zo spoločnosti Arriva.

Premiér zvažuje štátny smútok

Premiér Peter Pellegrini zvažuje vyhlásenie štátneho smútku v súvislosti so stredajšou tragickou dopravnou nehodou pri Nitre. Vláda by mohla mimoriadne zasadnúť vo štvrtok 14. novembra. Štátny smútok by mohol byť v piatok 15. novembra. Premiér to uviedol pred odletom z Cypru späť na Slovensko.

Pozostalým po obetiach vyjadril úprimnú sústrasť. “Ide o jednu z najväčších dopravných nehôd v našej histórii s nesmierne veľkým počtom obetí. Je veľmi pravdepodobné, že na zajtra zvolám mimoriadne rokovanie vlády a budeme vážne hovoriť o tom. A pravdepodobne je vhodné, aby vláda pri takejto veľkej tragédii vyhlásila štátny smútok, ktorý by mohol byť pravdepodobne v piatok,” uviedol predseda vlády.

Správu aktualizujeme