Domáce Prešov Regióny Spoločnosť Top

Počet obetí výbuchu v Prešove stúpa. Polícia začala trestné stíhanie

Zdroj: TASR / František Iván

PREŠOV – V piatok krátko popoludní otriasol prešovskou bytovkou na Mukačevskej ulici výbuch. Podľa hasičov ho zapríčinil plyn v jednom z bytov 12-poschodového obytného domu. Tragédia má najmenej 5 obetí, ďalších 40 ľudí je zranených. Na mieste zasahujú desiatky hasičov.

 

Aktualizované o 20:41 o nové informácie

Aktualizované o 20:02 o stanovisko premiéra a polície

Aktualizované o 19:00 o pravdepodobnú príčinu nešťastia

Aktualizované o 17:53 o nové informácie

Aktualizované o 15:05 o výzvu na facebooku

Aktualizované o 14:10 o stanovisko linky 155 o počte obetí a zranených

Aktualizované o 13:35 o stanovisko mesta Prešov

Hrozivá bilancia zosnulých aj zranených vyvolala veľkú vlnu solidarity, ľudia prispievajú finančne aj materiálne. Momentálne má mesto dostatok materiálnej pomoci, ľudí, ktorí chcú pomôcť odkazuje mesto na ich účet, ktorý bude určený obetiam a príbuzným zosnulých. “Ak chcete pomôcť týmto ľuďom a rodinám v núdzi, môžete tak urobiť príspevkom na oficiálny účet vytvorený mestom,” povedala primátorka Andrea Turčanová. Číslo je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019.

Výbuch bol tak silný, že porozbíjal okná aj na susedných panelákoch. Hasiči preto v týchto chvíľach musia aj násilím evakuovať obyvateľov okolitých bytov. Kontrolujú ich mestskí policajti.  Stále hrozí že sa bytovka, v ktorej vybuchol plyn, zrúti. Obyvateľom zničeného paneláku polícia zabezpečila ubytovanie. “Pre vlastníkov zničených bytov a ďalšie obete tejto tragédie poskytujeme 200 lôžok na policajnej škole a ubytovni na Popradskej ulici v Košiciach,” napísala polícia.

Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

Podľa obyvateľov bytovky výbuch súvisí s výkopovými prácami, ktoré robili v okolí paneláku. Robotníci mali obyvateľom, ktorí ich na to upozorňovali, povedať, že v plánoch bolo zle zakreslené vedenie plynu. Informuje o tom Denník N.

Podľa ministerky vnútra bol príčinou nešťastia pravdepodobne výbuch šachty na 9. poschodí.

Počet obetí bude podľa Pellegriniho vyšší ako 5. Situácia ani o 8 večer nie je pod kontrolou, podľa premiéra je v hre aj scenár, že budovu budú musieť rozobrať a zbúrať. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej budú práce pokračovať zrejme až do rána.

Polícia v tejto veci už začala trestné stíhanie za trestný čin všeobecného ohrozenia. Premiér zároveň prisľúbil mestu finančnú podporu vo výške milión eur.  Požiadal tiež poisťovne o “špeciálny proces”, pri ktorom minimalizujú byrokraciu.

Pomáhali všetci

“Na miesto smerujú hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ,” napísali hasiči na sociálnej sieti krátko po výbuchu. Ako dodali, niekoľko obyvateľov bytovky sa má nachádzať na streche “Na miesto smeruje MUSAR tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc,” uviedli. Na mieste sa podľa ich slov nachádza aj viceprezident HaZZ Adrián Mifkovič.

“Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy! Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, ľudské obete sa zatiaľ nepotvrdili,” dodali vzápätí hasiči. Polícia upozorňuje ľudí a obyvateľov z okolia, aby sa k bytovke nepribližovali, lebo situácia je mimoriadne vážna a hrozia ďalšie výbuchy.

Dopravnú situáciu komplikujú záchranárske práce

Podľa medializovaných informácií mal jeden človek vypadnúť z balkóna. Túto informáciu už potvrdila aj polícia: “S ľútosťou môžeme potvrdiť, že najmenej jedna osoba spadla z balkóna.” Informácie o obeti potvrdili aj hasiči. “Výbuch plynu s následným požiarom zasiahol približne 4 – 5 poschodí na jednej strane bytovky. Hasiči sa momentálne snažia dostať na strechu k obyvateľom z druhej strany,” ozrejmili. Podľa ich slov hasiči evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať. Budova je od 6. poschodia celá v plameňoch. “Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,” vysvetlili.  Z objektu bolo doteraz evakuovaných 34 osôb, ošetrených bolo doposiaľ 39 obyvateľov bytového domu.

Policajti deklarovali, že obyvatelia sú evakuovaní do škôl v blízkom okolí. “Na príjem evakuovaných sa pripravuje aj budova Červeného kríža. Žiadame o trpezlivosť a spoluprácu vodičov v Prešove, kde sa komplikuje dopravná situácia pre prebiehajúci zásah záchranárskych zložiek.” 

Počet obetí pribúda

“Na miesto sme vyslali až 6 posádok záchrannej zdravotnej služby, aby pomohli zraneným. Zatiaľ nemáme úplné informácie o ich počte, či prípadných obetiach,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa Operačného strediska zdravotnej a záchrannej služby Alena Krčová. Ako následne dodala, výbuch si doteraz vyžiadal štyri obete a viacero zranených. Konkrétne by malo byť zranených viac ako 40 ľudí, ktorí prevažne utrpeli ľahké zranenia. “Ich presný počet nevieme určiť, pretože pribúdajú,” dodala. Hasiči o 14:40 aktualizovali informácie na sociálnej sieti: “Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov.”

Podľa portálu sme.sk hasiči a policajti evakuujú aj okolité bytovky. V paneláku, v ktorom došlo k výbuchu, sa mali ozývať aj ďalšie menšie výbuchy. Prvotná explózia mala byť taká silná, že porozbíjala okná aj na okolitých domoch. Pomôcť pri likvidácii následkov havárie v bytovom dome v Prešove smerujú aj banskí záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. “Siedmi záchranári, ktorí smerujú do Prešova, sú odborne školení, dokážu vykonávať špeciálne práce v nedýchateľnom a zdraviu škodlivom prostredí. V pohotovostnej službe ich operatívne nahradili ich kolegovia banskí záchranári, ktorí budú pripravení zasiahnuť v prípade mimoriadnej udalosti v podzemí,” ozrejmila hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

Rôzne poranenia

V súvislosti s výbuchom plynu, ku ktorému došlo v piatok napoludnie v Prešove, ošetrili v tamojšej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana deväť pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková. “Z nich sú zatiaľ dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života. Jedno dieťa s matkou je hospitalizované na oddelení pediatrie. Rovnako nie je v ohrození života,” uviedla Cenková.

Pre pacientov, ktorým bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a prišli o strechu nad hlavou, nemocnica pripravila zhromaždisko v priestoroch Chirurgického monobloku FNsP Prešov. “Sú tam prítomní naši psychológovia a zdravotnícki pracovníci, ktorí sú pripravení pomôcť. Pacienti čakajú na transport a následne budú umiestnení v priestoroch Slovenského červeného kríža,” dodala Cenková.

Ľudia chcú pomôcť

Na sociálnej sieti Facebook medzičasom vznikla aj skupina s názvom “Pomôžme ľuďom z vybuchnuteho bytového domu v Prešove”, ktorá je určená na vyzbieranie a pomoc ľuďom, ktorých sa výbuch priamo dotkol. V priebehu hodiny sa do skupiny pridali tisícky ľudí, ktorí ponúkajú obyvateľom bytoviek nocľah, či inú nezištnú pomoc. Príspevkov v diskusii tam pribúda.

Mesto okrem toho zverejnilo aj miesta, kde môžu ľudia zhromažďovať veci určené pre ľudí z bytovky. Ako dodali, potravinovú pomoc zabezpečuje Slovenský červený kríž a spoločnosť Lidl Slovensko. Ľudia, ktorých sa priamo dotkol výbuch v bytovke, sa podľa samosprávy zhromažďujú na Volgogradskej ulici č. 1, kde je zabezpečené náhradné ubytovanie. “Na túto adresu je možné priniesť potravinovú pomoc, najmä balené potraviny (voda, pečivo a pod.). Deky, šatstvo, hygienické potreby iné potrebné veci sa zhromažďujú v priestoroch ZŠ na Mukačevskej a ZŠ na Prostějovskej ulici,” uviedli na stránke mesta. Miesto má byť v súčasnosti zabezpečené a zranení sú prevážaní prioritne do prešovskej nemocnice.

Samotná škola, kde sa zriadilo núdzové stredisko pre dotknuté osoby z bytovky, prosila rodičov žiakov, aby si v čo najkratšom čase prišli pre deti. Rovnako poskytli aj fotografie, ako to v škole v súčasnosti vyzerá.

Na miesto smeruje premiér aj ministerky

K tragédii sa vyjadrila prezidentka Zuzana Čaputová. Tú informácia o situácii v Prešove “nesmierne zarmútila”. “Myšlienkami som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať s jej následkami a stratou najbližších. Pozostalým vyjadrujem hlbokú úprimnú sústrasť. Verím, že všetci, ktorí to potrebujú, dostanú adekvátnu pomoc,” napísala na sociálnej sieti. Rovnako vyjadrila poďakovanie všetkým zložkám, ktoré na mieste zasahujú a poskytli a snažia sa zabrániť ohrozeniu ďalších životov či majetku.

Stanovisko k výbuchu poskytla aj prešovská samospráva. Podľa ich slov došlo po výbuchu k rozsiahlemu požiaru, na mieste sa už majú nachádzať aj zástupcovia miestneho úradu. Ako uviedli v stanovisku, primátorka mesta Andrea Turčanová v meste o 12:35 vyhlásila mimoriadnu situáciu. “Momentálne prebiehajú na mieste záchranné práce. V krátkom čase zasadne krízový štáb. Obyvatelia a rodiny z bytového domu na Mukačevskej ulici, ktoré museli pre výbuch a požiar opustiť svoje byty, môžu kontaktovať pracovníkov mestského úradu v Prešove na tel. č.: 051 3100 101, kde im budú poskytnuté informácie o núdzovom ubytovaní,” napísali na oficiálnej stránke mesta. 

Zdroj: TASR / František Iván

Tlačový odbor Úrad vládu SR informoval, že na miesto nehody smeruje aj premiér Peter Pellegrini, ministerka vnútra Denisa Saková a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. “Navštívia zasiahnutú lokalitu a oboznámia sa s priebehom záchranných prác. Zároveň sa stretnú s vedením mesta a krízovým štábom, aby vláda mohla prijať okamžité opatrenia na pomoc postihnutým obyvateľom. Predbežný príchod predsedu vlády SR do Prešova je okolo 17.00 h,” upresnili.

Do Prešova smeruje aj minister obrany Peter Gajdoš. Ten uviedol, že v prípade potreby sú Ozbrojené sily pripravené vyčleniť všetky potrebné sily, prostriedky a techniku na pomoc obyvateľom. “Aktuálne v súčinnosti s hasičským a záchranným zborom a ďalšími záchranárskymi zložkami koordinujú požiadavky,” uviedla hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Minister obrany na sociálnej sieti dodal, že rezort vyčlenil 6 vrtuľníkov UH-60 Black Hawk a jeden vrtuľník leteckej záchrannej a pátracej služby. K dispozícii je aj ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni a 80 poľných lôžok v telocvični. “Na mieste už pomáhajú vojaci z 2. Mechanizovanej brigády v Prešove. Ďalšie požiadavky záchranárskych zložiek promptne riešime. Zároveň vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám pozostalých tejto obrovskej tragédie,” uzavrel.

Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia

K tragédii sa vyjadril aj minister práce Ján Richter. Ten rozhodol v blízkosti nehody zriadiť Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. “Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni pracovníci aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú v prípade potreby pripravení umiestniť deti do Centier pre deti a rodiny. K dispozícii budú na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky,” deklaroval tlačový odbor rezortu. Vedením centra poveril Jána Hudáka – riaditeľa odboru krízového manažmentu rezortu. Zároveň ministerstvo vyjadrilo rodinám obetí úprimnú sústrasť.

Galéria
Zdroj: TASR / František Iván
Zdroj: TASR / František Iván
Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: TASR / František Iván
Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky
navigate_before
navigate_next

Správu aktualizujeme