Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Poslanci schválili zastropovanie dôchodkového veku v Ústave

Zmena Ústavy prešla. Zdroj: GLOB/Peter Korček

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) A je to jasné. Po dlhých mesiacoch rokovaní dnes poslanci 91 hlasmi rozhodli o zastropovaní dôchodkového veku. Rokovania však neboli ľahké, do poslednej chvíle totiž nebolo jasné, či zákon prejde.  

 

 

 

Proti bolo 37 poslancov, zdržalo sa 15. Debaty o návrhu sa viedli takmer trištvrte roka. Podľa poslanca Erika Tomáša zo strany Smer-SD nebolo nič jasné až do poslednej chvíle. “Výsledok definitívne určí až hlasovanie,” tvrdil ešte včera. Potrebné hlasy sa však nakoniec našli.

Koalícia nebola jednotná 

Šéf strany Smer-SD po hlasovaní poďakoval poslancom, ktorí za novelizáciu Ústavy hlasovali a vyzdvihol schválené zmeny. “Dnešné hlasovanie je ďalším dôkazom toho, že pokiaľ sa kvalitne pripraví návrh zákona, pokiaľ je tu politická trpezlivosť a snaha rokovať, tak sme schopní dosahovať ústavnú väčšinu v témach, ktoré sú pre krajinu dôležité,” vyhlásil Fico. Dôchodkový strop označil za obrovský sociálny počin.

Na zmenu Ústavy je potrebná trojpätinová väčšina parlamentu, teda až 90 poslancov. Koalícia má momentálne len tesnú nadpolovičnú väčšinu. Koaličný Most-Híd pritom od začiatku trval na tom, že návrh nepodporí. Pri hlasovaní sa zdržala väčšina ich poslancov, za bol len Elemér Jakab, Péter Vörös a Ladislav Balódi. “Neplánovala som to podporiť, lebo sú na to dôvody. Most-Híd je presvedčený o tom, že riešime niečo, čo nie je teraz aktuálne. Nemalo by to byť teraz riešené. Musia byť k tomu prepočty. Nevieme, čo bude o 20 rokov,” priblížila pre TASR poslankyňa Irén Sárközy.

Naopak, návrh podporili aj všetci poslanci koaličnej SNS. “Glorifikácia vyrovnaného štátneho rozpočtu nie je vždy dobrá. Ak sa Slovensku darí, čo sa darí, tak som presvedčená o tom, že by to ľudia mali pocítiť. A kto viac, ak nie dôchodcovia. Zvýši sa kvalita života ľudí na dôchodku. Je rozdiel, keď pôjde človek do dôchodku, ktorý je ešte v lepšom zdraví, ako človek, ktorý je zničený,” zdôvodnila svoje hlasovanie poslankyňa SNS Eva Antošová.

Hlasy z opozície

Ústavný zákon z dielne Smeru-SD  zastropoval vek odchodu do dôchodku na 64 rokoch. Sociálni demokrati tak chceli zabrániť tomu, aby ľudia odchádzali do penzie v neúmerne vysokom veku. Podľa predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča nás však takáto úprava bude stáť veľa peňazí a Obyčajní ľudia už dopredu avizovali, že ju nepodporia. “Ja som konzistentne hovorila, že tento návrh zákona nerieši súčasné problémy. Robert Fico totiž nedokáže riešiť problémy, ktoré majú ťažko pracujúci ľudia teraz, a tak rieši problémy, ktoré Slovensko bude mať o 30 rokov, ale možno to nebude mať nikdy, lebo vek odchodu do dôchodku je naviazaný na dĺžku dožitia,” vysvetlila poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová.

Poslanci z hnutia Sme rodina Borisa Kollára už od začiatku zasa hovorili, že návrh podporia. Mali však svoje podmienky, ktoré chceli do návrhu zákona začleniť. Problém hlasovať s koalíciou však nemali. Viackrát sa vyjadrili, že im ide o ľudí a pri dobrom návrhu sa nemajú problém spojiť s hocikým. Hnutie Sme rodina ústavný návrh z dielne Smeru-SD podporilo, pretože bola splnená ich podmienka, aby sa ženám za výchovu dieťaťa znižoval vek odchodu do dôchodku. “Koľko hláv, toľko názorov. Slovensko je schopné utiahnuť takýto zákon. Našou podmienkou bolo, že ženy musia ísť do dôchodku skôr podľa počtu narodených detí. Naše podmienky boli splnené a celý čas hovoríme, že sme za zavedenie dôchodkového veku, lebo súčasný systém je nastavený tak, že mnohí by išli do dôchodku až v 70-ke, čo si myslíme, že nie je dôstojné pre ľudí, ktorí drú celý život,” uviedol pre TASR poslanec Peter Pčolinský.

Za bola ja Kotlebova ĽSNS, ktorá zákonu prisľúbila už vopred podporu, čo aj dodržala.

Ďalšia opozičná strana SaS bola od začiatku zásadne proti, ani jeden z poslancov zákon nepodporil. “Je to populizmus v tej najrýdzejšej podobe, keď politici vystrašení z pádu vlastných preferencií vyrábajú problémy našim deťom a ich deťom. Toto opatrenie ide proti ľuďom, je zlé,” povedala poslankyňa SaS Jana Kiššová. Podľa nej dôchodkový strop tiež poškodí budúce generácie.

Na zastropovanie dôchodkového veku bolo potrebných aspoň 90 hlasov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Hovorilo sa o referende

Smer-SD už od oznámenia svojho nápadu s dôchodkovým stropom hovorili, že pokiaľ by návrh v parlamente neprešiel, otvorene podporia referendum. Potrebné podpisy na jeho zvolanie už niekoľko mesiacov zbierajú odborári z OZ KOVO. Podľa aktuálnych informácií je vyzbieraných už viac ako 240-tisíc podpisov. Na to, aby bolo prezidentom vyhlásené refrendum je pritom potrebné, aby oň požiadalo aspoň 350-tísíc ľudí. Keďže dôchodkový strop prešiel, referendum nebude potrebné.

Nie každý so stropom súhlasí

Zákon má však aj svojich kritikov. Najmä v radoch ekonómov sa hovorí o útoku na verejné financie, časť opozície zase hovorí o potenciálnych problémoch, ak bude zákon v budúcnosti nutné zrušiť.

Oponenti často argumentujú tým, že dôchodcovia by kvôli tomuto zákonu mohli prísť o peniaze. Momentálne sa totiž dôchodok vyratáva aj podľa odpracovaných rokov. Časom hrozí, že dôchodky nebudú tak vysoké, ako doteraz. Predseda strany Smer-SD Robert Fico dnes po schválení návrhu povedal, že táto situácia nie je vylúčená. “Bude to musieť časom ísť napríklad na úkor zbrojenia,” povedal Fico.

Galéria
Vek odchodu do dôchodku sa zastropuje na 64. Zdroj: GLOB / Peter Korček
Vek odchodu do dôchodku sa zastopoval na čísle 64. Zdroj: GLOB/Peter Korček
Vek odchodu do dôchodku sa zastopoval na čísle 64. Zdroj: GLOB/Peter Korček
Vek odchodu do dôchodku sa zastopoval na čísle 64. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Lúpež dôchodcu pre krabičku cigariet vyjde mladíka draho. Ilustračné foto. Zdroj: GLOB/Peter Korček
Vek odchodu do dôchodku sa zastopoval na čísle 64. Zdroj: GLOB/Peter Korček
Vek odchodu do dôchodku sa zastopoval na čísle 64. Zdroj: GLOB/Peter Korček
navigate_before
navigate_next