Domáce Kauzy Top

Výpomoc Kočnerovi sa nevypláca. Vorobjov ešte stále nie je na slobode

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Inšpekcia ministerstva vnútra má zrejme plné ruky práce. Len pred niekoľkými minútami portál nastope.sk informoval, že mala zadržať bývalého riaditeľa Spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova a terajšieho zástupcu riaditeľa Národnej finančnej jednotky Milana Mihálika. Títo dvaja policajní funkcionári mali spolupracovať s Norbertom Bödörom a Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára. 

 

Informácie potvrdilo aj ministerstvo vnútra. “V súvislosti s vyšetrovaním takzvaných lustrácií dnes príslušníci Úradu inšpekčnej služby zadržali 3 osoby,” napísala hovorkyňa rezortu Michaela Paulenová. “V súčasnosti vykonáva vyšetrovateľ úradu všetky potrebné procesné úkony. Vzhľadom na túto skutočnosť a s cieľom zabrániť zmareniu prebiehajúceho vyšetrovania, nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne ďalšie informácie,” dodala.

Práve Vorobjov mal pre Kočnera v policajných databázach vylustrovať novinárov, ktorých dal neskôr Kočner sledovať. Vorobjov najskôr tvrdil, že tak urobil na pokyn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Neskôr svoju výpoveď zmenil. Podľa Denníka N okrem Vorobjova a Mihálika mala inšpekcia zadržať aj tretieho policajta Michala Zubčáka z odboru podpory riadenia, ktorý sa mal tiež podieľať na lustráciách novinárov a prokurátorov.

Vorobjov mal stáť aj za lustráciami novinárov v kauze Rybaniča. Po prevalení kauzy policajný prezident Milan Lučanský odvolal Vorobjova z funkcie a zaradil ho na nitrianske krajské policajné riaditeľstvo na odbor enviromentálnej kriminality.

Dvaja sú už po výsluchu

Policajti z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR prepustili zástupcu riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika a Michala Zubčáka z odboru podpory riadenia po výsluchoch v kauze lustrácii Jána Kuciaka a ďalších novinárov. Bývalý riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov by mal byť naďalej v budove inšpekcie. V podvečerných hodinách vyšiel z budovy policajnej inšpekcie Michal Zubčák v sprievode svojho právneho zástupcu.

S médiami nekomunikoval, jeho právny zástupca Eugen Cimmermann nepovedal, či bol Zubčák obvinený. Krátko potom bol prepustený aj Milan Mihálik, ktorý taktiež na otázky novinárov neodpovedal. V budove inšpekčnej služby v bratislavskom Ružinove by sa mal naďalej nachádzať Pavol Vorobjov. Toho zadržala polícia vo štvrtok ráno pre podozrenie z lustrovania novinárov vrátane neskôr zavraždeného Jána Kuciaka.

O sledovaní prehovoril Tóth

Kauza sledovania novinárov sa prevalila minulý rok na jeseň.

Keď totiž polícia v októbri 2018 vzala do väzby obvinených z vraždy Kuciaka, Kočnerov bývalý priateľ a exsiskár Peter Tóth šiel na políciu. Vyšetrovateľom odovzdal auto a mobilné telefóny Mariana Kočnera a ešte v pozícií chráneného svedka im prezradil, že pre Kočnera sledoval novinárov. Tvrdí však, že nevedel ako Kočner tieto informácie využije. Myslel si, že ide o paparazovanie novinárov pre Kočnerov portál Na pranieri.

Neskôr sa ukázalo, že Kočner sa cez svoje kontakty dokázal dostať aj k informáciám z policajných databáz. K tým by mali mať pritom prístup výhradne muži zákona a to len v odôvodnených prípadoch. Novinári, ktorých sledovanie si u Tótha mal objednať Kočner, už v tejto veci vypovedali. Polícia im vtedy ukázala aj “pavúka” ich rodín, ktoré Kočner získal z prostredia polície.

Glob.sk kontaktoval ministerstvo vnútra, článok budeme aktualizovať.