Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Parlament poslal Kažimíra do kresla guvernéra NBS. Na ťahu je Kiska

Poslanci schválili Petra Kažimíra do funkcie guvernára NBS. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ministra financií Petra Kažimíra delí od splnenia jeho sna už len krôčik. Po tom, ako ho minulý týždeň vláda navrhla na kandidáta na post guvernéra Národnej banky Slovenska, ho do tejto pozície dnes podvečer schválil aj parlament.

Za Kažimíra dnes v tajnej voľbe zahlasovalo 86 poslanocov zo 138 prítomných. Proti bolo 40 a zdržalo sa 12.

Okrem guvernéra poslanci dnes volili aj viceguvernéra. Tým sa stal Jozef Hudák, ktorého v tajnej voľbe podporilo 72 poslancov.

Minister financií ešte pred dnešným hlasovaním uviedol, že patrí medzi politikov, ktorí sú výsledkovo orientovaní. “Z tohto pohľadu sa včera pre mňa uzavrela jedna etapa, a to ďalšie je profesionálna výzva mimo politiky,” citovala jeho slová z dnešného zasandutia finančného výboru agentúra TASR. Parlament iba včera schválil vyrovnaný rozpočet na rok 2019. Kažimír je vôbec prvým financmajstrom v ére samostatnosti Slovenska, ktorému sa niečo také podarilo.

Žiadne prekvapenie

Kažimírov dnešný úspech na pôde Národnej rady bol očakávaný. Krátko po tom, ako koncom novembra oznámil, že sa chce uchádzať o post guvernéra NBS, Glob.sk oslovil koaličných partnerov strany Smer-SD. Predseda SNS Andrej Danko ako aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár vtedy avizovali, že súčasný financmajster má ich podporu. Po dnešnom hlasovaní je jasné, že na svoju stranu si naklonil aj časť opozície.

Pellegrini svojho ministra vychválil

Premiér Peter Pellegrini dnes na finančnom výbore označil Kažimíra za najlepšieho kandidáta na guvernéra Národnej banky Slovenska. “Vláda podľa môjho názoru vybrala toho najlepšieho kandidáta, akého sme momentálne vybrať mohli, pretože si myslím, že podpredseda vlády a minister financií spĺňa všetky predpoklady, tak odborné, ako aj morálne a ľudské, aby mohol zastávať túto významnú funkciu,” citovala predsedu vlády agentúra TASR. Podľa Pellegriniho Slovensko stráca kvalitného ministra financií.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Na ťahu je Kiska

Ako stanovuje zákon, guvernéra NBS “vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou Slovenskej republiky.” Posledné slovo pri menovaní nového guvernéra NBS tak bude mať prezident Andrej Kiska. Ten krátko po tom, ako Kažimír svoj zámer uchádzať sa o lukratívny post oznámil, povedal, že “najskôr musí kandidáta schváliť parlament a potom sa ním bude zaoberať .” Po dnešnom tajnom hlasovaní je tak na ťahu hlava štátu. Problémy by mu však robiť nemal. Podľa našich infomácií mal totiž Kažimír s prezidentom dohodu o tom, že ho Kiska vymenuje.

Makúch odchádza na konci februára

Súčasný guvernér NBS Jozef Makúch o svojom odchode z funkcie informoval 27. novembra, keď “predložil Bankovej rade NBS oznámenie o vzdaní sa funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska uplynutím dňa 1. marca 2019 s tým, že v prípade neskoršieho dňa účinnosti vymenovania nového guvernéra NBS až do tohto neskoršieho dňa bude plne zastávať a vykonávať funkciu guvernéra NBS v zmysle ustanovení zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska.”

Makúch stál na čele Národnej banky Slovenska osem rokov. Ako prvý guvernér NBS zastával tento post aj v druhom volebnom období. Pôvodne mu mandát mal končiť až v roku 2021. O tom, že skončí skôr sa však špekulovala už niekoľko mesiacov. Dôvodom malo byť práve uvoľnenie cesty pre súčasného ministra financií. Kažimír potvrdil svoj záujem o tento post ešte v ten istý deň, ako oznámil Makúch svoj koniec.