Domáce Politika Parlamentné voľby Voľby Top

Opozícia sa na spoločnej koalícii nedohodla. SaS aj Za ľudí idú do volieb samostatne

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Opozícia sa na spoločnej kandidátke do volieb 2020 nedohodla. Podľa informácií Televízie Joj sa dnešné rokovania neskončili dohodou. O potrebe vytvorenia spoločného veľkého bloku “demokratickej opozície” pritom hovorili takmer všetky opozičné strany.

 

Aktualizované o 17:45 o stanovisko SaS

Informácie, prečo rokovania zlyhali, sa líšia. Podľa zdrojov Televízie Markíza Andrej Kiska presadzoval šesťkoalíciu (Za ľudí, PS, Spolu, SaS, OĽaNO, KDH) alebo nič. Na tomto bode podľa nich rokovania padli, pretože KDH už pred niekoľkými dňami oznámilo, že do volieb pôjde samostatne. “Andrej Kiska (predseda strany Za ľudí, poznámka redakcie) odmietol štvor- aj päťkoalíciu,” povedala hovorkyňa koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Silvia Hudáčková.

Strana bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí a aj strana Sloboda a Solidarita už ohlásili tlačové brífingy, kde budú informovať o výsledkoch stretnutia.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vo svojom statuse na sociálnej sieti tvrdí, že taká veľká šesťkoalícia by zmysel nemala. Z jeho slov vyplýva, že na rokovaní on sám prítomný nebol.

Strana SaS sa pre nedohodu obula do Andreja Kisku a jeho stranu Za ľudí. “Ak prvého marca budete chcieť, aby to bol len prvý apríl, adresujte vaše výčitky anjelom. Premrhaná šanca,” napísala na sociálnej sieti Lucia Ďuriš Nicholsonová. Anjelmi označuje práve stranu exprezidenta. Parlamentné voľby sú naplánované na sobotu 29. februára.

Blok zmeny

Informácie potvrdil Andrej Kiska zo strany Za ľudí. Na tlačovej konferencii povedal, že strana pôjde do volieb samostatne a nebude so žiadnou stranou vytvárať predvolebné koalície. Krok zdôvodnil tým, že sa nezrealizovala predstava jeho strany o veľkej koalícii, v ktorej by sa spojili všetky opozičné demokratické subjekty, s ktorými by si strana Za ľudí vedela predstaviť zostavenie vlády. Zopakoval, že vytváranie predvolebnej koalície má zmysel len vtedy, ak jej percentá prevyšujú jednoduchý súčet percent jednotlivých strán. Preto podľa neho iniciovala strana Za ľudí už druhýkrát vytvorenie veľkej koalície v Bloku zmeny.

“Koalícia stroskotala na tom, že nevieme vytvoriť takýto Blok zmeny, kde by boli všetky tieto strany,“ uviedol Kiska. Poukázal pritom na to, KDH pri rokovaniach o tomto bloku zopakovala úmysel ísť do volieb samostatne a zo strany SaS bol záujem len o vytvorenie akejsi menšej koalície, zostavenej z SaS, PS-Spolu a Za ľudí. Napriek tomu, že zámer vytvoriť Blok zmeny sa nepodarilo zrealizovať, Kiska oznámil, že medzi odborníkmi z jednotlivých strán pokračuje spolupráca.

Verí, že všetky strany dokážu relevantne osloviť voličov vo voľbách a po voľbách sa podarí koalíciu zostaviť. Strana Za ľudí navrhla vytvoriť koalíciu so stranami a hnutiami PS-Spolu, SaS, KDH a OĽaNO nazvanú Blok zmeny. Strana pre TASR v utorok (19. 11.) potvrdila, že exprezident a predseda Za ľudí Andrej Kiska absolvoval za posledný týždeň niekoľko stretnutí so všetkými demokratickými opozičnými stranami.

SaS tiež samostatne

Rovnako do volieb pôjde samostatne aj SaS. Oznámil to na tlačovej konferencii Richard Sulík. Poukázal na to, že strana sa do volieb určite dostane, pretože množstvo voličov ešte nie je rozhodnutých, koho pôjdu voliť. “SaS nepotrebuje zachraňovať žiadnou koalíciu, ale boli sme pripravení do takejto koalície vstúpiť. Cítime zodpovednosť za túto krajinu a cítili sme obrovský dopyt za touto možnosťou,” dodal. “Spravili sme všetko preto, aby sa demokratická opozícia spojila už pred voľbami,” povedal Sulík a tiež podotkol, že opozícia sa po úspešných voľbách určite dohodne na spolupráci.

Na margo toho, že sa SaS v prieskumoch ocitá na hranici zvoliteľnosti, Sulík uviedol, že strana nepotrebuje zachraňovať. “Do koalície sme chceli vstúpiť preto, lebo chápeme spoločenskú objednávku a cítime zodpovednosť za našu krajinu. Ak je silný dopyt po tom, aby sme sa spojili do spoločného bloku, tak tomu nechceme stáť v ceste. Tento pokus nevyšiel, berieme to na vedomie,” poznamenal Sulík. Podotkol, že bude tiež niesť zodpovednosť za výsledok vo voľbách, nech bude akýkoľvek. To, či vedec a kandidát na prezidenta Robert Mistrík bude na kandidátke, povedať nechcel, rozprával sa s ním však o najbližšej spolupráci. Voľby do Národnej rady budú 29. februára 2020. Kampaň sa už začala. Politické strany a hnutia musia podať kandidačnú listinu do 1. decembra 2019.

Kiskovi sa nedarí plniť Hlinovu prosbu

Predseda KDH Alojz Hlina reagoval na štvrtkový brífing predsedu mimoparlamentnej strany Za ľudí Andreja Kisku, ktorý nedohodu na vytvorení Bloku zmeny, zostaveného z piatich opozičných strán, vysvetľoval aj zotrvávaním KDH na tom, že pôjde do volieb samostatne. Hlina vníma Kiskovu argumentáciu ako spôsob nájsť vinníka za to, že k spojeniu časti opozície nepríde. “Prosil som pána Kisku, aby KDH do týchto hier nevťahoval, škoda že sa mu to nedarí,” uviedol Hlina, ktorý zopakoval, že kresťanskí demokrati sú za spájanie politických strán, pri ktorých to dáva politologickú logiku.

Správu budeme aktualizovať.