Domáce Politika Top

Údajne počúval novinárov, chcel aj poslancov. Parlament Galka za podpredsedu nezvolil

Ľubomír Galko. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Podpredseda SaS Ľubomír Galko sa tešil predčasne. Už dnes sa totiž malo rozhodnúť o jeho politickej budúcnosti a bývalý minister obrany mal získať lukratívny post. Mal zasadnúť do stoličky podpredsedu parlamentu. To sa ale nekoná. Od poslancov nezískal dostatočný počet hlasov.

 

Už pred hlasovaním sme avizovali, že Galko nemá dostatočnú podporu a poslanci ho za podpredsedu Národnej rady SR s najväčšou pravdepodobnosťou nezvolia. To sa aj stalo. Na to, aby zasadol do kresla podpredsedu potreboval, aby za neho v tajnej voľbe zahlasovala nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Podľa našich informácií mali s Galkom problém nielen koaliční poslanci, ale aj niektorí vlastní kolegovia. Dohodnúť sa mali údajne na tom, že Galko ich hlasy nedostane. Martin Klus z SaS pre Glob.sk po voľbe ale povedal, že ak by ho strana SaS nechcela zvoliť, na hlasovanie by členovia ani neprišli. Vylúčil, že by boli proti jeho zvoleniu. Spomenul, že voľbu Galka zrejme zablokovali Smer-SD, SNS a ĽSNS.

Aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová povedala, že Galko má podporu strany. A ešte pred voľbou dodala, že ak ho nezvolia, ponúknu ho opakovane v ďalšej voľbe.

Výsledky tajného hlasovania:

Zo 139 prítomných poslancov boli tri hlasy neplatné.

Za 60

Proti 60

Zdržali sa 16

„Ukazuje sa, že v tomto parlamente neplatí už vôbec nič, len hrubá sila, za ktorou stojí zášť, nenávisť a nedodržiavanie akýchkoľvek dohôd. Neplatí tu žiadna politická kultúra, ani zvyklé právo. Treba to vydržať do volieb. Treba to dobojovať s touto korupčnou koalíciou a treba ísť ďalej. Ľudia si na túto voľbu urobia názor sami,” povedal Galko po hlasovaní. Na situáciu, ktorá nastala pred voľbou, že teda niektorí členovia strany SaS ho nepodporia, odpovedal nepriamo. ,,Tým by som sa vôbec nezaoberal. Ak by koalícia zahlasovala, tak som zvolený,” dodal.

Strana SaS nešetrila vlnou kritiky ani po tajnej voľbe.  ,,Žiaľ, ukázalo sa, že väčšina poslancov, predovšetkým zo strany Smer-SD, absolútne popiera právo najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany vybrať si svojho kandidáta na post podpredsedu Národnej rady SR,” informoval hovorca strany Róbert Buček.

K aktuálnej situácii sa vyjadrila aj koaličná strana Most-Híd, ktorá už pred voľbou avizovala, že Galka podporí. ,,Strana Most-Híd, i napriek jeho kauzám v minulosti, rešpektovala kandidáta SaS,” povedala po dnešnej voľbe pre Glob.sk hovorkyňa strany Klára Debnár.

 

Galka v tajnej voľbe nezvolili. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ďakoval za dôveru

Parlament funguje od leta bez jedného podpredsedu. Lucia Ďuriš Nicholsonová totiž vo funkcii skončila po tom, ako sa ujala mandátu v europarlamente. Stoličku mal podľa dohôd obsadiť zástupca najsilnejšej opozičnej strany, v tomto prípade SaS. V strane Richarda Sulíka sa ešte pred letnými prázdninami dohodli, že Nicholsonovú nahradí exminister obrany Ľubomír Galko. „Ďakujem za prejavenú dôveru členom Republikovej rady SaS. V prípade zvolenia som pripravený vykonávať funkciu podpredsedu parlamentu zodpovedne a pristúpiť k nej s plnou vážnosťou a pokorou,“ povedal pred časom samotný Galko.

Smer mu hlasy nedal

Už pred hlasovaním bolo jasné, že najsilnejšia vládna strana Smer-SD Galkovi svoje hlasy nedá. ,,Kandidatúra p. Galka na funkciu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky je výsmechom demokracie. Nechápeme, že takýto človek má drzosť žiadať o podporu v Národnej rade SR, ak preukázateľne  – ako minister obrany SR – bol pri odpočúvaní novinárov, opozičných politikov, vlastnej sekretárky a úplne nevinného vodiča kamiónu maďarskej národnosti,” uviedli. ,,P. Galko je typickým predstaviteľom slovenskej opozície, ktorý má tak za ušami, že by sa ani nemal ukazovať na verejnosti a nie sa ešte uchádzať o najvýznamnejšie ústavné posty,” zdôraznili.

Galko krátko na to reagoval jasne. Vraj by sa nad sebou musel zamyslieť, ak by mu Smer-SD vyjadril podporu. „Smer nerešpektuje ani parlamentné zvykové právo SaS, ako najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany, určiť si svojho kandidáta na základe vlastného výberu. V roku 2010 vtedajšia koalícia, ktorej súčasťou sme boli aj my v SaS, toto zvykové právo Smeru rešpektovala a akceptovala Roberta Fica ako opozičného kandidáta na pozíciu podpredsedu Národnej rady SR napriek mnohým výhradám,“ povedal po voľbe Galko.

Mal zálusk na Sulíkovu stoličku

V najsilnejšej opozičnej strane SaS má podľa našich informácií panovať napätá atmosféra. Tá má svoje korene v neplánovanej predčasnej voľbe nového šéfa strany. Richard Sulík počas leta oznámil, že konať sa bude mimoriadny kongres, na ktorom sa bude voliť nový predseda. A to aj napriek tomu, že jeho mandát mal uplynúť až v júni 2020. To sa nepáčilo časti straníkov vrátane Ľubomíra Galka. On sám mal mať totiž záujem budúce leto kandidovať na post šéfa. Do predčasných volieb však ísť nechcel.  Nespokojnosť vyústila až do toho, že Galko a spol. sa kongresu konaného túto sobotu nezúčastnil a namiesto toho s niektorými ďalšími oznámil založenie platformy.

 

Richard Sulík na sobotňajšom mimoriadnom kongrese obhájil kreslo predsedu strany. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Vlna kritiky

V koalícii mali zasa problém s pôsobením Ľubomíra Galka na čele rezortu obrany počas vlády Ivety Radičovej. Galka najviac poznamenala kauza údajného odpočúvania novinárov “vojenskými tajnými”. Dokonca mal zoznam odpočúvaných ľudí údajne ukazovať aj v straníckej centrále. Galka vyšetrovateľ neobvinil, obžalovaných bolo päť vojenských tajných. Napriek tomu, že to, že by mal v odpočúvaní prsty, Galko odmietal, stoličku ministra musel opustiť.

 

Galéria
Galko ešte z čias svojho vymenovania za ministra obrany. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Galko vstúpil do politiky za stranu SaS v roku 2010. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Galko ako minister obrany. Zdroj: TASR / ŠŠtefan Pušškáš
navigate_before
navigate_next