Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Pellegrini vyhlásil mimoriadnu situáciu. Pre koronavírus

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Napriek prísnym opatreniam sa vírus šíri ďalej. Podľa aktuálnych informácií má byť na Slovensku potvrdených už 10 prípadov koronavírusu. Zatiaľ nie je známe, u koho potvrdili ďalšie tri prípady. 


Aktualizované o 18:40 o vyhlásenie mimoriadnej situácie

O nových prípadoch informovala pre RTVS epidemiologička Zuzana Krištúfková. Doteraz bolo potvrdených 7 prípadov – 5 z Bratislavy a okolia, 1 z Košíc a 1 z Martina. Zatiaľ nie je známe, odkiaľ nové prípady pochádzajú. “Osoby prišli do kontaktu s už potvrdenými prípadmi a všetci traja dodržiavali karanténu. Spolu je na Slovensku v karanténe okolo 100 osôb, ktoré boli v kontakte s doteraz známymi prípadmi. Úrady verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vyhľadávajú ďalšie kontakty, aby spomalili šírenie koronavírusu,” uviedlo RTVS na sociálnej sieti. 

Informácie o ďalších troch prípadoch potvrdil aj premiér. Ako uviedol, spomenuté tri nové nakazené osoby boli v kontakte s nakazenou 4-člennou rodinnou, ktorá je v karanténe v Kitsee.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie

Vláda vyhlásila v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu na celom území krajiny mimoriadnu situáciu. Platí od štvrtka (12. 3.) od 6.00 h. Na základe mimoriadnej situácie môže štát vynútiť plnenie dodávok medicínskeho tovaru od konkrétnych firiem. “Chcem, aby boli firmy povinné dodať tovar, ak ho majú,” povedal premiér s tým, že mimoriadnou situáciou chcú zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu.

Predseda vlády a ministerka vnútra Demisa Saková sú splnomocnení na riadenie záchranných prác, na vydávanie príkazov na záchranné práce a vykonávanie opatrení na riešenie krízových situácií.

Zvýšenie stavov hmotných rezerv

V rámci pohotovostných zásob hmotných rezerv štátu sa zmenili cieľové stavy i zaviedli nové položky v skupine zdravotníckych pomôcok, zvýšené budú i zásoby širokospektrálneho dezinfekčného prostriedku. Doplnenie a zavedenie nových položiek, ako jedno z opatrení v boji proti šíreniu nového koronavírusu, v stredu schválila vláda.

 “Návrh na zmenu materiálovej skladby pohotovostných zásob bol predložený na základe záverov zo zasadnutia krízového štábu zriadeného za účelom riešenia nového koronavírusu zo dňa 9. marca 2020,” ozrejmil v návrhu jeho predkladateľ, predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetán Kičura.

Zdroj: TASR / AP

Doplnenie sa týka napríklad respirátora FFP3, ochranných oblekov, návlekov na obuv, chirurgického rúška či chirurgických rukavíc. Medzi nové položky, ktoré sa pridali do skupiny zdravotníckych pomôcok v rámci hmotných rezerv a pohotovostných zásob, zaradili napríklad respirátor FFP2, ochrannú polomasku, prístroj na pľúcnu ventiláciu i sety na diagnostiku ochorenia COVID-19. Zároveň boli zvýšené cieľové stavy pre širokospektrálny dezinfekčný prostriedok na 30.100 litrov.

Zatvorené školy

V súvislosti so šírením korinavírusu sa viaceré župy rozhodli uzatvoriť strednéš školy, gymnáziá a konzervatóriá. Ako prvý takto reagoval bratislavský samosprávny kraj na čele s Jurajom Drobom, ktorý v nedeľu podvečer rozhodol o uzatvorení vyše 50 župných škôl a plavární, ktorých je zriaďovateľom. Následne v pondelok obdobne reagoval aj magistrát hlavného mesta, ktorý spolu s mestskými časťami nariadil zatvorenie všetkých základných, materských a základných umeleckých škôl či centier voľného času. Rovnaký postup zvolili aj iné mestá a obce na celom Slovensku.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Deti, ostaňte doma!

Následne zasadol v pondelok krátko popoludní aj Ústredný krízový štáb, ktorého sa zúčastnilo zhruba 90 ľudí. Na ňom predstavitelia štátu a zdravotníctva rozhodli, že vydajú potrebné opatrenia na zabránenie ďalšieho šírenia koronavírusu. Išlo o to, že každý, kto sa v súčasnosti vráti z Talianska, Južnej Kórey, Číny a Iránu, sa bude musieť podrobiť povinnej 14-dňovej karanténe pod hrozbou mastnej pokuty. Do Talianska aktuálne platí zákaz cestovania leteckou dopravou. Rovnako na dva týždne zrušili všetky športové, kultúrne a spoločenské podujatia. Platí to aj na bohoslužby. Pravoslávna cirkev sa ale rozhodla nariadenia nerešpektovať, za čo si od premiéra Petra Pelelgriniho vyslúžila spŕšku kritiky. Zmena je aj v informačnej kampani. Tá už nebude iba na hraničných priechodoch s Rakúskom, ale aj s ďalšími susednými štátmi.

Pravoslávna cirkev nechce rešpektovať nariadenia premiéra a krízového štábu. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

Premiér taktiež na dnešnom brífingu informoval, že zvažuje plošné zatvorenie škôl a škôlok. Rovnako už terz platia plošné zákazy návštev v domovoch sociálnych služieb či v nemocniciach. Pellegrini spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom vyzval ľudí, aby nenavštevovali úrady, klientské centrá a ani nákupné centrá, kde sa zdržiava väčšie množstvo ľudí. Rodičov detí zasa vyzval, aby svoje ratolesti nedávali starým rodičom, ktorí sú ohrozenou skupinou ľudí. Od zamestnávateľov predseda vlády zasa chce, aby aspoň jeden z rodičov mohol ostať s deťmi doma. Apeloval tiež na deti samotné, aby “nelabzovali” po mestách, ale chápali význam karanténnych prázdnin, a teda aby ostali doma.

Premiér tiež avizoval, že na rokovaní vlády pravdepodobne rozhodnú o odporúčaní mestám a obciam, aby sa mestské polície sústredili na kontrolu verejných priestranstiev a upozorňovali ľudí, najmä deti a študentov, aby opustili obchodné domy a nestretávali sa napríklad v parkoch. “Toto budeme musieť dnes požiadať, aby aj mestské polície nejakým výchovným spôsobom fungovali,” uviedol novinárom premiér s tým, že jediným spôsobom, ako sa ochrániť, je nechodiť medzi ľudí. Vláda dnes podľa jeho slov rozhoduje o vyslaní 200 vojakov, aby armáda poskytovala súčinnosť Policajnému zboru pri riešení týchto situácií.

Mohlo by vás zaujímať

Správu aktualizujeme