Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Lajčák už podal demisiu Kiskovi. Pellegrini ho chce ešte presvedčiť

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák podal demisiu. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák podal demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. O tomto kroku oficiálne informoval už aj predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. Svoj zámer podať demisiu oznámil Miroslav Lajčák včera večer prostredníctvom svojho hovorcu Borisa Gandela. Lajčák tento krok urobil v nadväznosti na včerajšie prijatie uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii, ktorým Národná rada tento dokument odmietla.

 

“Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes v súlade s Ústavou SR podal demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi a o tomto kroku oficiálne informoval predsedu vlády Petra Pellegriniho,” citovala hovorcu ministerstva zahraničných vecí Borisa Gandela agentúra SITA.

Pellegrini chce Lajčáka ešte presvedčiť

Premiér Peter Pellegrini potvrdil, že ho Lajčák informoval o tom, že doručil svoju demisiu do prezidentského paláca.

Ako však povedal, ministra zahraničných vecí chce ešte presvedčiť o tom, aby si tento svoj krok rozmyslel. “Spravím všetko pre to, aby som Miroslava Lajčáka presvedčil, aby zostal ministrom zahraničných vecí. Ide o politika svetového formátu, ktorý je rešpektovaný na všetkých dôležitých zahraničných fórach. V záujme zachovania našej zahraničnopolitickej orientácie bude najlepšie, ak pán Lajčák zostane na svojom poste,” vyhlásil. Zároveň ubezpečil, že Slovensko sa od proeurópskej a proatlantickej orientácie neodkloní.

S Lajčákom sa má premiér stretnúť v pondelok. Neformálne chce s ním však hovoriť už počas víkendu. “Urobím všetko preto, aby som ho presvedčil, že pred nami stoja veľké úlohy,” povedal Pellegrini, ktorý chce Lajčáka presvedčiť, aby svoje rozhodnutie zvážil aj s ohľadom na národný záujem a záujmy občanov Slovenskej republiky. Podľa premiéra musia byť niekedy národné záujmy nadradené osobnej integrite.

Pellegrini však zároveň jasne vyhlásil, že kvôli tomu, aby Lajčáka presvedčil zotrvať v kresle ministra, vláda SR nezmení postoj ku Globálnemu paktu OSN. Zároveň informoval, že takmer na 100 percent sa rokovania v Marrakéši nezúčastníme.

Pellegrini chce za ministra diplomata

Napriek tomu, že Pellegrini chce Lajčáka ešte presvedčiť, pripúšťa tiež možnosť, že na poste ministra zahraničných vecí nastane zmena. O konkrétnom mene špekulovať nechcel, jasne však zdôraznil, že by malo ísť o profesionálneho diplomata. “Jediná cesta pre Slovensko je, že to musí byť špičkový diplomat. Nemôžem nominovať niekoho, kto nemá skúsenosti ako minister Lajčák,” povedal. “Je viacero ľudí na Slovensku, ktorí by mohli byť dobrými ministrami zahraničných vecí. Ale urobím všetko preto, aby na stoličke ministra sedel Lajčák čo najdlhšie,” vyhlásil Pellegrini.

V súvislosti s prípadným novými ministrom zahraničných vecí sa skloňuje meno expremiéra Roberta Fica. Záujem o tento post má mať podľa informácií Glob.sk sám predseda strany Smer-SD. Pokiaľ by však Pellegrini trval na tom, že Lajčáka v kresle musí vystriedať profesionálny diplomat, Fico by do úvahy nepripadal ani teoreticky.

Kiska sa má stretnúť s Lajčákom v utorok

Kancelária prezidenta potvrdila, že im minister zahraničných vecí a európskych záležitostí  Miroslav Lajčák doručil  abdikačný list. “Prezident Andrej Kiska ministra pozval na stretnutie do prezidentského paláca na utorok. Minister ho informoval, že ešte pred tým chce absolvovať stretnutie s predsedom vlády SR, ktoré sa uskutoční v pondelok,” informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Premiér Peter Pellegrini chce Miroslava Lajčáka ešte presvedčiť, aby zostal v kresle ministra zahraničných vecí. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Poslanci pakt OSN odmietli

Poslanci Národnej rady včera zahlasovali za prijatie uznesenia, ktorým odmietli Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Zo 142 prítomných poslancov zahlasovalo za prijatie uznesenia 90. Proti bolo 15 poslancov, 31 sa zdržalo a 6 nehlasovali. Za prijatie uvznesenie zahlasovali kompletne všetci poslanci strany Smer-SD, Slovenská národná strana a aj ĽS – Naše Slovensko. Pridali sa k nim aj dvaja poslanci strany Most-Híd, zvyšok sa pri hlasovaní zdržal. Za boli tiež nezaradení poslanci Marek Maďarič, Richard Vašečka a trojica odídencov od Kollára – Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. 

Uznesenie však nehovorilo o tom, či Slovensko bude, alebo nebude mať svojho zástupcu v Marrakéši 10.-11. decembra. Rozhodnutie je v rukách vlády na čele s premiérom Petrom Pellegrinim. Definitíva má padnúť budúcu stredu na jej rokovaní. “Vláda, pokiaľ sa rozhodne a prijme uznesenie, že svoj nesúhlas vyjadríme svojou neúčasťou, tak garantujem, že v tomto prípade sa nikto so slovenských diplomatov, či už vyššieho, nižšieho alebo úplne najnižšieho rangu tohto podujatia nezúčastní,” povedal Pellegrini včera.

Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák však už dopredu informoval, že pokiaľ nikto zo slovenských zástupcov do Maroka nepocestuje, zvažuje podanie demisie.