Domáce Kauzy Top

AKTUÁLNE Kočnerovi sprísnili väzbu na útekovú, rozhodol o tom Najvyšší súd

Kočner zostáva za mrežami. Zdroj: TASR / Dušan Hein

BRATISLAVA – Senát Najvyššieho súdu SR vyhovel sťažnosti prokurátora a rozšíril väzbu obvineného podnikateľa Mariana K. aj na útekovú.

 

“Senát najvyššieho súdu zrušil napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu, a to z dôvodu, že návrh prokurátora na rozšírenie dôvodov väzby u obvineného Mariana K., o takzvanú útekovú väzbu považuje za dôvodný,” informovala agentúru SITA hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Sťažnosť obvineného voči neprepusteniu z väzby Najvyšší súd SR zamietol ako nedôvodnú.

Špecializovaný trestný súd začiatkom apríla rozhodol, že obvinený podnikateľ Marian K. pre kauzu miliónových zmeniek ostane vo väzbe. “Súd konštatoval, že naďalej zostávajú dôvody väzby,” uviedol po skončení neverejného zasadnutia Špecializovaného trestného súdu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta s tým, že obvinený ostane vo väzbe, aby nepáchal trestnú činnosť, prípadne aby neovplyvňoval svedkov.

Na snímke kópie sporných podpisov zmeniek. FOTO TASR – Jakub Kotian

Senát zároveň nevyhovel podnetu prokurátora a nerozšíril obvinenému väzbu o takzvanú útekovú väzbu. Prokurátor aj obhajcovia podali proti rozhodnutiu súdu sťažnosť.

Zmenky ho dostali

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal koncom marca na Špecializovaný trestný súd obžalobu v kauze týkajúcej sa miliónových zmeniek.

Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. sú v tomto prípade obvinení z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. Prípad sa týka miliónových zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch, ktorých vyplatenie na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana K.

V kauze zmeniek TV markíza je obvinený Marian Kočner, Pavol Rusko aj Štefan Ágh. Na snímke Pavol Rusko a Marian Kočner v roku 1998.
Foto: Archív – TASR, Vladimír Benko

Vyplatiť ich mali práve Pavol R. a spoločnosť Markíza Slovakia. Markíza počas súdnych konaní pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000, dlhodobo spochybňovala. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Marian. K. čelí obvineniu aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.