Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Fedorov odchod spustil lavínu. Sólymos sa v Moste vzdáva dôležitých funkcií

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanec Martin Fedor odchádza z klubu Mosta-Híd a z vládnej koalície. TASR to potvrdil Fedor, ktorý priznáva rozdielne názory s Mostom-Híd. Vo svojom stanovisku poukazuje na množiace sa propagandistické a populistické návrhy, neschvaľovanie strategických bezpečnostných dokumentov. Fedor hovorí, že nechce byť súčasťou rozbiehajúcich sa pretekov o rôzne ľúbivejšie, populistické a zároveň aj kriticky nezodpovedné návrhy.

 

 “Dnešným dňom som sa rozhodol vystúpiť z poslaneckého klubu Mosta-Híd a tým aj z vládnej koalície. To, že vystupujem z klubu Mosta-Híd je len logickým pokračovaním toho, čo som uviedol už pred časom – že svoju budúcnosť nespájam s touto politickou stranou a budem zvažovať ďalšiu politickú budúcnosť,” uviedol Fedor na sociálnej sieti. Nepozdáva sa mu, že pár mesiacov pred voľbami sa množia propagandistické a populistické návrhy. “A to v čase, keď sa nedarí napĺňať zámer vlády o vyrovnanom štátnom rozpočte,” doplnil. O svojom zámere informoval TASR.

Fedor priznáva, že jeho názory s Mostom-Híd sa môžu rôzniť a nechce, aby vznikali nedorozumenia a konflikty. “Aj pre samotný Most bude jednoduchšie, keď bude svoju stranícku agendu uplatňovať v prostredí jednotného straníckeho poslaneckého klubu,” poznamenal. Stranu však zároveň oceňuje za to, že prispieva k zmiereniu medzi Slovákmi a Maďarmi žijúcimi na Slovensku a za to, že je poistkou voči excesom vo vnútri vládneho usporiadania.

Fedor nechce, aby medzi ním a Mostom-Híd vznikali konflikty pre rozdielne názory. Zdroj: SITA/Diana Černáková

Podpora od nezaradených

Fedor upozorňuje aj na odklon od programového vyhlásenia vlády. “Malo garantovať principiálne postoje vlády v zahraničnej a bezpečnostnej politike a predpokladalo politickú stabilitu pre Slovensko. V uplynulých mesiacoch však vidno, že aj politika jasného európskeho a prozápadného smerovania je pod tlakom, dokonca aj od predstaviteľov vládnej koalície. Výsledkom je, že sa neschvaľujú strategické bezpečnostné dokumenty, ako predpokladá programové vyhlásenie,” vysvetlil.

Koalícia sa podľa neho zjavne stále viac vzďaľuje svojim pôvodným zámerom aj v oblasti udržania ekonomickej stability pre Slovensko. Pár mesiacov pred voľbami sa zjavne aj vo vládnej koalícii rozbiehajú závody o rôzne ľúbivejšie, populistické a zároveň aj kriticky nezodpovedné návrhy, pričom nechcem byť ich súčasťou,” uzavrel Fedor.

Napriek tomu, že z vládnej koalície odchádza poslanec a majú tak 75 mandátov, pri dôležitých návrhoch s nimi hlasujú traja odídenci od Borisa Kollára – Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Po novom má Smer 48 mandátov, SNS 15 a Most-Híd 12.

Koaliční partneri rozhodnutie berú na vedomie

“Neočakávam, že by teraz mala mať vládna koalícia problémy s tým, že by jej nemali prechádzať zákony. Už teraz za ne veľakrát zahlasovali aj opoziční poslanci,” vyjadril sa na margo odchodu Fedora Róbert Puci.

Andrej Danko sa k odchodu Martina Fedora vyjadril v zmysle, že “má právo na vlastné šťastie”.

K odchodu poslanca sa vyjadril aj Most-Híd. “Pán Martin Fedor informoval predsedu strany, že v blízkej budúcnosti opustí klub, pán Fedor nebol členom strany a jeho rozhodnutie berieme na vedomie,” uviedla hovorkyňa Klára Debnár.

Podľa predsedu NR SR má Fedor právo na vlastné štastie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Odchod poslanca nič neznamená

Glob.sk v tejto veci oslovil politického analytika Jána Baránka. “Osobne si myslím, že vládna koalícia už dofunguje v tomto režime. Pretože akokoľvek rozmýšľať o predčasných voľbách by už bolo nezmyselné. Skôr si myslím, že by sa to riešilo vymenovaním úradníckej vlády prezidentkou,” konštatoval. Samotné rozhodnutie Fedora opustiť koalíciu však môže mať podľa jeho slov vplyv na schvaľovanie štátneho rozpočtu.

Ten by mala schváliť ešte táto vláda. “Tam to môže robiť problémy, ale ak sa neschváli rozpočet, tak sa žiadna tragédia nestane. Pôjde sa provizórne. Pre koalíciu by, samozrejme, bolo horšie, keby sa takáto situácia stala pred rokom. Ale takto tesne pred voľbami to už nemá nejaký zásadnejší vplyv,” vysvetlil.

Podľa ústavného právnika Marka Domina strata väčšiny pre vládnu koalíciu znamená možnosť vyslovenia nedôvery a následne odvolanie vlády. “Niekoľko mesiacov pred voľbami je to však prakticky jedno, keďže skôr ako na február či marec nemá význam organizovať voľby,” dodal.

O odchode má uvažovať aj ďalší člen

Podľa informácií Glob.sk má o odchode z koalície uvažovať aj ďalší Bugárov človek. Konkrétne ide o Katarínu Cséfalvayovú, ktorá do strany vstúpila po rozpade Procházkovej strany #Sieť. O Cséfalvayovej je známe, že nie je s politkou súčasnej vládnej koalície spokojná. Do sporu sa dostala pre rozdielne názory o zahraničnej politike s Andrejom Dankom, či Antonom Hrnkom, v súčasnosti zastáva post predsedníčky zahraničného výboru. Viackrát povedala kritiku na adresu koaličných partnerov. Podľa našich informácií mala uzavrieť dohodu s Tomášom Druckerom, ktorý zakladá stranu Dobrá voľba. Viac sme písali TU.

Podľa informácií Glob.sk zvažuje odchod z koalície aj šéfka zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Po ohlásení odchodu Fedora sa strhla vlna nových správ. Najnovšiu pridal ministe životného prostredia László Sólymos, ktorý na sociálnej sieti avizoval, že sa na zajtrajšom sneme strany Most-Híd vzdá funkcie podpredsedu strany a ďalších stranícky funkcií. “Chcel som svoje rozhodnutie najprv oznámiť mojim straníckym kolegom počas zajtrajšieho snemu. Tak ako sa to patrí. Bohužiaľ, už som sa o svojom rozhodnutí dočítal v médiách. Teda mi neostáva len informáciu potvrdiť,” vysvetlil šéf envirorezortu. Dodal, že pre stranu budú najbližšie parlamentné voľby kľúčové, pretože nastupuje mladá generácia voličov, ktorí chcú mladú generáciu politikov.

“Vzdávam sa miesta podpredsedu strany práve preto aby dostali priestor mladí šikovní ľudia, ideálne so skúsenosťami z regiónov. Som si istý, že práve oni dodajú do kampane novú energiu a plné nasadenie. Zo strany neodchádzam, na kampani sa zúčastním a budeme sa v nej venovať zeleným témam a ďalším krokom v ochrane životného prostredia,” napísal vzápätí. 

Odchádza aj Nagy

Krátko na to svoje rozhodnutie zverejnil aj József Nagy. Ten už koncom leta oznámil, že nechce byť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách na kandidátke strany Most-Híd. Teraz dlhoročná tvár strany uviedla, že zo strany úplne odchádza a pridáva sa k novovznikajúcemu hnutiu Spolupatričnosť. Dôvodom oboch rozhodnutí je, že Most spolu s Stranou maďarskej komunity (SMK) nevytvoria spoločnú kandidačnú listinu vo voľbách. S týmto rozhodnutím strany sa bývalý europoslanec nestotžňoval. Podľa neho vraj rozhodnutie nereflektuje politické potreby a ide proti záujmom Maďarov na Slovensku. “Do poslednej chvíle som dúfal, že úzke vedenie strany Most namiesto odmietnutia spolupráce zmení svoj postoj a v sobotu na sneme dôjde k zodpovednému, pozitívnemu prevratu. Keďže signály ukazujú, že nastane opak, som oznámil odchod zo strany,” napísal Nagy na sociálnej sieti.

Zároveň oznámil, že sa pridáva k vznikajúcemu hnutiu Összefogás-Spolupatričnosť. “Súhlasím s jeho úsilím a urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby elán a túžba konať v kombinácii so skúsenosťami a schopnosťami prispeli k tomu, aby Maďari na Slovensku nestratili svoju parlamentnú reprezentáciu,” vyhlásil Nagy. Za vznikajúcim hnutím sú aj členovia SMK, čo potvrdila aj táto mimoparlamentná strana.

“V uplynulých dňoch sme sa viackrát stretli s bývalým poslancom EP Józsefom Nagyom a vítame jeho dnešné vyjadrenie, že stojí na strane spolupráce a spájania maďarských politických síl,” uviedlo vznikajúce hnutie. V súvislosti so zastúpením maďarskej menšiny zdôrazňuje potrebu spájania síl a personálnej obnovy.

Strana Most-Híd už pred pár dňami uviedla, že rešpektuje rozhodnutie Józsefa Nagya nekandidovať za ňu v budúcoročných parlamentných voľbách. V súvislosti so vznikajúcim hnutím pre TASR dodala, že hoci prípravný výbor hnutia Spolupatričnosť v maďarskom jazyku nazval “zjednotením”, samotná iniciatíva vytvára priestor na ďalšie rozdrobenie maďarských voličov.

Správu budeme aktualizovať.