Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Koalícia prišla o ďalšieho poslanca. Maďarič končí v Smere-SD

Marek Maďarič oznámil, že končí v strane Roberta Fica Smer-SD. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Po odchode Lucie Žitňanskej z Mostu-Híd prichádza koalícia o ďalší hlas. Poslanec a bývalý minister kultúry Marek Maďarič odchádza zo Smeru-SD aj z vládnej koalície. V parlamente bude pôsobiť ako nezávislý poslanec. TASR informoval jeho poslanecký asistent Jozef Bednár.

“Nechcem seba ani svojich kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac vládnych alebo koaličných návrhov. Nechcem byť zároveň súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie. Keďže strana Smer–SD je súčasťou vládnej koalície, rozhodol som sa vystúpiť aj z tejto politickej strany,” zdôvodnil svoje rozhodnutie Maďarič.

“Nás toto jeho rozhodnutie neprekvapuje, pretože Marek Maďarič už dávno odišiel,” povedal Robert Fico. “Prirodzene sme čakali, že tento krok príde. Chem mu poďakovať za spoluprácu, želám mu len to najlepšie,” povedal Fico. Aké sú Maďaričove ďalšie politické plány vraj nevie. Na koalíciu podľa Fica jeho odchod nebude mať vplyv. “On už dávno odišiel a teraz urobil iba formálny akt. Vzdal sa funkcie ministra kultúry a podpredsedu strany a v mnohých prípadoch buď nehlasoval s vládnou koalíciou, alebo hlasoval inak. Čakali sme, že tento formálny krok príde. Nemá to však žiaden vplyv na fungovanie koalície, keďže hlasovania Mareka Maďariča spočívali v tom, že buď nebol na hlasovaní, respektíve hlasoval inak,” povedal Fico.

Maďarič pôsobil v Smere od roku 2000, postupne ako hovorca, vedúci mediálneho a tlačového oddelenia a v roku 2006 bol šéfom volebného tímu strany a do minulého roku bol jedným z podpredsedov strany. Strana ho viackrát nominovala do funkcie ministra kultúry.