Domáce Top

Kiska urobil, čo sľúbil. Pred Smerom-SD teraz stojí neľahká úloha

Kiska vymenoval Kažimíra za guvernéra NBS. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Cesta Petra Kažimíra (Smer-SD) z kresla ministra financií do čela Národnej banky Slovenska sa dnes zavŕšila. Prezident Andrej Kiska ho vymenoval za nového guvernéra NBS. Financmajster však vo vedení rezortu ešte nejaký čas ostane. Novej funkcii sa po dohode zhostí až od 1. júna. Dovtedy Smer-SD musí vyriešiť, kto namiesto neho prevezme opraty jedného z najdôležitejších ministerstiev.

 

Menovanie Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovensko sa udialo za prítomnosti premiéra Petra Pellegriniho, predsedu parlamentu Andreja Danka, šéfa finančného výboru Ladislava Kamenického a doterajšieho guvernéra NBS Jozefa Makúcha. Prezident po slávnostnom akte menovania zaželal novému guvernérovi všetko dobré. Pripomenul však aj zodpovednosť, ktorú funkcia guvernéra v sebe nesie.

Kiska pripomenul, že Kažimír na post ministra financií nastupoval v roku 2012 v čase, keď Slovensko bojovalo s vysokým deficitom či nezamestnanosťou. „Hoci v niektorých veciach som mal iný názor na hospodársku a finančnú politiku nášho štátu, našu ekonomiku sa podarilo naštartovať,“ pochválil Kiska. Kažimírovi zároveň zablahoželal, k tomu, že Slovensko má tento rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Vyzdvihol tiež projekt Hodnota za peniaze, ktorý rezort financií spustil práve pod jeho vedením. „Čo by som od vás rád očakával, je zapájanie sa do verejných diskusií, aby bola NBS generátorom nových nápadov a myšlienok,“ povedal Kiska.

Začiatok nového príbehu

Podľa nového guvernéra Národnej banky Petra Kažimíra „jeden príbeh končí, a druhý začína.“ V najbližších týždňoch ho čaká niekoľko zásadných krokov. „Môžem vás informovať o tom, že v najbližších dňoch sa vzdám pozície poslanca Národnej rady, to bude prvá vec,“ povedal. Nasledovať bude jeho demisia z postu ministra a následný odchod zo všetkých politických funkcií v strane Smer-SD. Kedy presne podá demisiu a kto ho nahradí vo vedení rezortu financií, však nepovedal.

NBS až do Kažimírovho nástupu povedie Jozef Makúch, ktorý svoju ďalšiu profesionálnu budúcnosť sústredí na akademickú pôdu. „Banka je vo veľmi dobrom stave, či už vo vnútri alebo zvonka,“ uviedol.

Ostáva dlhšie, ako pôvodne chcel

Úradujúceho ministra financií navrhla na post guvernéra NBS vláda na čele s Petrom Pellegrinim. Následne ho do tejto funkcie začiatkom decembra minulého roka odobril aj parlament.

Pôvodne sa predpokladalo, že Kažimír sa do Národnej banky presunie už 1. marca. Presne od tohto dátumu totiž požiadal o uvoľnenie súčasný guvernér Jozef Makúch. Nakoniec je však všetko inak. Na žiadosť samotného ministra financií a po dohode s predsedom vlády Petrom Pellegrinim Kiska koncom februára oznámil, že Kažimír nastúpi do funkcie guvernéra NBS až 1. júna. Dovtedy má banku riadiť doterajší guvernér Jozef Makúch.

NBS zatiaľ povedie Jozef Makúch. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Dankov problém

To, že Kažimír ostane v ministerskom kresle o niečo dlhšie sa ukázalo byť problémom pre koaličnú SNS. Národniari na čele s Andrejom Danko minulý týždeň uviedli, že “politická dohoda znela, že Peter Kažimír sa nebude priamo zúčastňovať zostavovania štátneho rozpočtu na rok 2020. SNS to vníma ako porušenie koaličnej dohody.” Danko od premiéra Petra Pellegriniho preto chcel, aby čo najskôr navrhol nového ministra financií a Kažimír putoval do NBS. To sa však zrejme tak skoro nestane. Práve hľadanie náhrady za sedem rokov slúžiaceho financmajstra sa totiž stalo pre najsilnejšiu politickú stranu problémom.

Hľadá sa minister

V tom, koho Smer-SD navrhne na post ministra financií stále nie je jasno. Dlhodobo sa hovorí o tom, že v strane sa skloňujú najmä dve mená – bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze a predseda finančného výboru a poslanec NR SR Ladislav Kamenický (Smer-SD). Zatiaľ, čo za Imreczem má podľa informácií Glob.sk stáť šéf strany Robert Fico, Kamenického by v ministerskom kresle rád videl premiér Peter Pellegrini.