Domáce Koronavírus Top

AKTUÁLNE Hokejová extraliga skončila, súboje o titul nebudú. Koronavírus zrušil zápasy play-off, aj tie o záchranu

Budú majstrovstvá sveta v hokeji bez divákov? Švajčiarsko zakázalo veľké športové akcie. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Hokejová liga skončila, športoví fanúšikovia môžu zabudnúť na play-off a súboje o majstra. Rozhodnutie, ktoré hokejovému zväzu trvalo dlhšie ako bolo zdravé, predsa len prišlo.

Je pochopiteľné, adekvátne a bez diskusie. Nemalo absolútne žiadny zmysel hrať sa na výnimky, rôzne odklady, zmeny termínov. Masírovať si fanúšikovské srdiečko a tradíciu je v momentálnej situácii totálny nezmysel. Tváriť sa, že na Slovensku je to iné, by bola pekná hlúposť. Ani mať kyslé pretiahnuté tváre z možných finančných strát. Jednoducho si to situácia vyžaduje a hotovo. Kde inde sú väčšie riziká, ako v uzatvorených halách a štadiónoch, kde sú diváci natlačení vedľa seba a je ich tam niekoľko tisíc? Skôr prekvapilo  ako nesmelo sa na začiatku hokejový zväz k celej situácii postavil. Ako dlho čakal, čo povie hlavný hygienik, ministerstvo zdravotníctva, krízový štáb.

Slovenský šport rieši dilemu ako ďalej pre koronavírus. Zrušiť alebo pokračovať v ligových súťažiach. Zdroj: TASR

Zaujímavá a veľmi nešťastná bola reakcia Slovenskej asociácie hráčov ľadového hokeja (SIHPA), ktorá vyzvala zástupcov klubov, aby sezónu predčasne neukončili. Podľa SIHPA prerušenie ligy nedáva dôvod na jej ukončenie. “Takýto krok by bol zásadným zásahom do práv hráčov, nakoľko by hrozilo, že hráči nedostanú odmeny tak, ako sa s klubmi dohodli v hráčskych zmluvách,” uvádza sa v stanovisku SIHPA. Nuž teraz hovoriť hlavne o peniazoch je naivné, hlúpe a úplne z cesty.

Skôr by sa žiadalo postaviť sa k problému podobne ako to povedal generálny manažér Slovana Bratislava Juraj Bakoš: “Ak sa po 14 dňoch začne hrať, diváci sa na tribúny nevrátia. Ak sme počítali, že na play-off príde šesť až sedemtisíc ľudí, tak teraz podľa mňa príde päťsto až tisíc. Aj keď každý hovorí, aby sme nerobili paniku, tak panika v našej spoločnosti je. My nemáme žiadne príznaky ani chrípku. Je nariadenie, že v prípade, keby mal niekto príznaky, pôjde na kontrolu. Ak by mu potvrdili prítomnosť vírusu, klub vylúčia zo súťaže.”

Generálny manažér hokejistov Slovana Bratislava Juraj Bakoš. Zdroj / Michal Svítok

Ligové súťaže už odpískali v Nemecku, v nadnárodnej EBEL lige, vo Švajčiarsku majú zatiaľ odklad, ale už sa uvažuje o kompletnom zrušení play-off. Tu nebolo na čo a prečo čakať. Aj preto sa zástupcovia klubov Tipsport Ligy na svojom stredajšom zasadnutí vo Zvolene rozhodli o predčasnom ukončení ligy. Pristúpili k tomu pre šíriacu sa koronavírusovú infekciu a na základe pondelkového rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR, ktorý predbežne na dva týždne zakázal usporiadanie všetkých športových podujatí v krajine. Predstavitelia klubov sa spoločne so šéfom Pro-Hokeja Richardom Lintnerom dohodli, že zostávajúce kolá nadstavbovej časti a ani play-off už tímy neodohrajú. Ročník 2019/2020 tak nebude poznať majstra.

Sezóna bude bez majstra

“Všetci sme išli na toto stretnutie s cieľom nájsť riešenia ako ligu dohrať. Zaoberali sme sa úvahou, že ak by sme dlhšie čakali, či by nám okolnosti umožňovali nejakým skráteným formátom ligu dokončiť. No ako diskusia pokračovala, každým ďalším príspevkom sme dospeli k tomu, že táto úvaha je nerealizovateľná. Dospeli sme k záveru, že v súčasnosti nie je možné dohrať súťaž žiadnym realizovateľným formátom. Či už z obchodnej alebo logistickej stránky je to nereálne. V tomto sa zhodli všetci zástupcovia,” uviedol Lintner.

“Play-off je nosným produktom, ktorý obchodujeme a ponúkame fanúšikom i reklamným partnerom. To, že sa neodohrá, je katastrofa. Musíme teraz zodpovedne vyčísliť a následne eliminovať, znížiť ekonomické dopady, aby kvalita najvyššej hokejovej súťaže bola pre budúcu sezónu zachovaná v čo najlepšej miere,” doplnil Lintner.

“Nedá sa s tým nesúhlasiť. Všetci sme si boli vedomí, že sa to bude musieť ukončiť, takže nie je to žiadne prekvapenie. Prevláda akurát obrovské sklamanie, nakoľko sme si do play-off určite veľmi verili a dovolím si povedať, že sme mali najlepšie mužstvo v lige. Samozrejme, nebola iná cesta okolo a musíme sa s tým vyrovnať,” povedal  športový manažér HC ’05 iClinic Banská Bystrica Július Koval mladší.

Mimoriadne rokovanie zástupcov klubov Tipsport ligy vo Zvolene odkleplo koniec extraligy. Zdroj: TASR – Ján Krošlák.

 

Bývalí slovenskí hokejoví reprezentanti Ľubomír Višňovský so Zdenom Cígerom považujú predčasné ukončenie tipsportligovej sezóny za správny krok. “Mám deti a dobre viem, aké je dôležité zabrániť tomu, aby sa koronavírus rozšíril. Rozhodnutie ukončiť sezónu je smutné pre mnohé kluby, ktoré sa tešili na play off, no neboli iné riešenia. Hrať pred prázdnymi tribúnami bez fanúšikov by nemalo zmysel,” povedal Višňovský. Aj Cíger vníma rozhodnutie o ukončení sezóny pozitívne. “V súčasnej situácii to nemalo význam nejakým spôsobom látať. Ak by sa hralo bez divákov, utrpeli by kluby, ktoré by stratili financie. Z ekonomického hľadiska by to malo na ne negatívny dopad.”

Kapitána Slovana Bratislava Michala Sersena rozhodnutie zástupcov tipsportligových klubov nepotešilo, no vníma ho realisticky. “Nikto z nás si nevedel predstaviť, že by mohlo prísť k predčasnému ukončeniu sezóny. Mrzí to, sú však veci, ktoré sa nedajú ovplyvniť.”     Tomáš Záborský pôsobiaci v SaiPe Lappeenranta dúfa, že vo Fínsku  nepristúpia k rovnakému scenáru ako v Tipsport Lige, nemeckej DEL a nadnárodnej EBEL Lige. “Je to veľmi zlé pre šport ako taký. Vo Fínsku zatiaľ nie je žiadna panika. Prípadov koronavírusu je tu málo a dúfam, že sa sezóna dohrá do konca. KHL ide ďalej, tak dúfam, že aj Fini budú pokračovať. Každopádne, ja sa najviac obávam toho, aby som sa vôbec dostal domov.”