Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Hokejisti v NHL aj na Slovensku majú extrémne vážny problém. Pre koronavírus

Problémy v NHL s koronavírusom. Pre zavreté továrne nedostávajú hráči nové hokejky. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA –  Hystéria, panika, šialenstvo, obavy, strach – to všetko priniesol koronavírus. No problémy s infekciou sa už rozrástli aj do oblasti, kde by ste to určite nepredpokladali.

 

Do výroby hokejok. Pre mnohých úsmevná, vtipná a zábavná téma, ktorá má možno až bulvárny nádych. Ale je to realita a postupom času môže mať aj fatálne následky. Najmä v NHL, ale aj na Slovensku. Podľa denníka Boston Globe sú továrne na výrobu hokejok prevažne v Ázii a v Číne, čo predstavuje až 75 percent z celkového objemu dodaných hokejok do NHL, či nižších zámorských súťaží. Kým firma z Ottawy vyrábajúca hokejky ich dodáva na trh iba v objeme 1,3 percenta. Nuž a po problémoch s koronavírusom tieto továrne zavreli. Navyše, do USA a Kanady prestali lietať linky z najľudnatejšieho kontinentu, čo spôsobuje problémy v zásobovaní z centrálnych skladov aj takého “nepodstatného” tovaru ako sú hokejky. Jedinou značkou, ktorá momentálne nemá problém s dodávaním hokejok na severoamerický trh je Warrior, keďže firma má svoje továrne v Mexiku.

Na rozdiel od amatérskych hokejistov či detí majú profesionálni hráči hokejky vyrábané presne na mieru – aby mali ideálnu pružnosť, tvrdosť, ohybnosť, dĺžku, zakrivenie a tvar čepele. Priemerne má každý hráč k dispozícii na sezónu 15 až 20 palíc, pričom niektorí perfekcionisti majú novú hokejku na každý zápas. Hráči navyše používajú zvlášť hokejky na tréning a zvlášť na zápas. Najlepší ako Alexander Ovečkin, Connor McDavid či Brad Marchand vystriedajú počas zápasu aj dve tri palice. No nie sú sami. Extrémom je Zdeno Chára, ktorý je najvyšším hokejistom NHL a pre slovenského obrancu vyrábajú špeciálne hokejky, jedinečné, iba jemu na mieru. Kým jeho spoluhráč Jake DeBrusk má nový model od Baueru s dierou v čepeli a k dispozícii už má iba 10 kusov. Je to paradoxná situácia – staré hokejky už nie sú, nové onedlho nebudú…

Dodávky hokejok sa prestali do NHL dodávať v januári a keď si predstavíte, že to sú státisíce kusov, v rámci globálneho trhu milióny kusov, potom je začínajúca panika a stres v jednotlivých kluboch NHL opodstatnená. Predtým fungovali dodávky v pravidelných  intervaloch 7 – 10 dní. Ako povedal analytik NBS Sports Pierre McGuire, odvolávajúc sa na informácie od generálnych manažérov, existuje v kluboch “veľký nedostatok hokejok”.  Presné informácie, dokedy bude pozastavený import hokejok z Číny do USA či Kanady, nemajú ani samotní hráči, ani ich agenti. Ak by sa situácia nezmenila v priebehu dvoch – troch týždňov môže prísť v NHL ku kolapsu a veľmi zaujímavej situácii.

Problémy v NHL s koronavírusom. Pre zavreté továrne nedostávajú hráči nové hokejky. Zdroj: TASR / AP

Ako povedal útočník Bostonu Bruins Charlie Coyle. “Problémy majú objektívnu príčinu, je to pre dobro veci. Snažím sa hokejky momentálne maximálne šetriť, ak to vôbec ide… Nevieme totiž kedy sa situácia zmení. Verím, že čoskoro.” 

Už aj na Slovensku

No problém s hokejkami nemajú iba v NHL, ale podľa informácii Glob.sk už aj na Slovensku, či je to v Slovane Bratislava, alebo v ďalších extraligových kluboch. Hráči ešte “svoje” hokejky majú, no ich zásoby sa rapídne zmenšujú. Ak by bol dlhodobý problém s dodaním palíc na hokejový trh, bolo by to “zaujímavé” aj pre Slovensko.

Najväčší biznis majú totiž ázijské a najmä čínske firmy na americkom trhu. Tam by urgentne a prednostne smerovali aj dodávky po obnovení výroby, respektíve pri dodaní hokejok z rezervných skladov. Podobné stresy má aj česká extraliga a inak tomu nebude ani v ďalších európskych ligách, či KHL. V Brne dokonca hráči používajú na tréningu staršie, obúchané hokejky. “Nové si šetríme, aby sme predišli možným problémom,” povedal pre idnes.cz kustód Kométy Filip Ondráček.