Domáce Ekonomika Spoločnosť

AKTUÁLNE Európska komisia dala stopku Dankovmu zákonu o osobitnom odvode. Ten ho zruší

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) dostalo v utorok informáciu, že na osobitný odvod pre obchodné reťazce uvaľuje Európska komisia (EK) predbežné opatrenie a začne ho preskúmavať. Účinnosť zákona o osobitnom odvode pre reťazce tak bude pozastavená. Reťazce nezaplatia slovenským poľnohospodárom a potravinárom žiadne prostriedky. Informovala o tom v utorok ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

 

“Je to absolútne nahorázne, že zástupcovia obchodníkov a reťazcov vedeli presný dátum zverejnenia opatrenia mesiac dopredu. Úradníci EK konali na základe tlaku lobistov a obchodníkov. Takéto konanie budem namietať a budem požadovať, aby EK začala konanie a preskúmala tieto kontakty obchodníkov. Ak ide o spotrebiteľa, obyčajného človeka, trvá EK niekoľko rokov, kým spotrebiteľovi vyhovie. Ak však ide o tému bohatých reťazcov, komisia bola schopná poslať Slovensku reakciu na odvod za tri pracovné dni. Aj napriek opatreniu EK dostanú poľnohospodári od štátu sľubovanú podporu vo výške 80 mil. eur,” uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Danko sa rozhodol zákon zrušiť

K pozastaveniu účinnosti zákona sa vyjadril aj jeho samotný autor Andrej Danko. Predseda parlamentu sa rozhodol pre razantný krok – pripraví návrh zákona na zrušenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce. Požiada však nového ministra financií o sprísnené daňové kontroly v týchto reťazcoch.

“Urobím to preto, aby som sa mohol od zajtra smiať nad tým, či ceny budú klesať,” vyhlásil Danko s tým, že o tomto kroku ešte nevie ani premiér, ani koaliční partneri. Podľa jeho slov by už veľkým reťazcom nič nemalo robiť problém. Ako dodal, zo znižovania dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny neustúpi a bude v tomto smere vyvíjať tlak.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS nadobudol účinnosť od začiatku roka 2019. Zákon platil aj napriek tomu, že ho prezident Andrej Kiska nepodpísal. Osobitný odvod na základe schváleného zákona mali platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu bola stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.