Regióny Bratislava Top

AKTUÁLNE Dunaj v Bratislave nebezpečne stúpa. Kvôli neutíchajúcim dažďom doma aj v Rakúsku

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Hrozba sa stala skutočnosťou. Dlhotrvajúce intenzívne dažde, ktoré sužujú prakticky celé územie Slovenska, si v hlavnom meste vybrali svoju daň. Meteorológovia a hydrológovia vydali do zajtrajšieho dňa výstrahu prvého stupňa povodňovej aktivity v Bratislavskom kraji. Dunaj totiž prekonal hranicu povodňovej aktivity. 

 

Aktualizované o 15:05 Podľa SHMÚ by mal Dunaj kulminovať popoludní, k väčšiemu vzostupu hladiny rieky by už podľa slov meteorológov najbližšie dni nemalo prísť. 

Podľa SHMÚ hranicu 650 centimetrov prekonal už o 8. hodine ráno. Dôvodom sú neutíchajúce dažde nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku a susednom Rakúsku. “Vzhľadom na spadnuté zrážky v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame na Dunaji v Bratislave a na dolnom úseku Moravy prekročenie úrovne 1. stupňa povodňovej aktivity,” uvádzajú meteorológovia.

Očakáva sa, že vplyvom intenzívnych lejakov, ktoré hlásia až do zhruba 17. hodiny dnešného dňa, hladina rieky ešte stúpne. Strop by mal dosiahnuť približne o 23. hodine, a to 675 centimetrov. Podľa modelovej predpovede by mal mať Dunaj o takomto čase 654 centimetrov, tento stav však prekonal už ráno. V súčasnosti má 663 centimetrov. Hranica druhého stupňa povodňovej aktivity pri Dunaji predstavuje 750 centimetrov, pričom sa neočakáva, že by ju Dunaj prekonal. Výstraha pred povodňami platí na území Bratislavského kraja do dnešného popoludnia.

Modelová predpoveď vodného stavu Dunaja. Aktuálne má 670 centimetrov. Zdroj: SHMÚ

O 14.00 h dosiahol vodný stav 672 cm. “Následne spätným vzdutím stúpla aj hladina Moravy, v stanici Devínska Nová Ves bola takisto prekročená úroveň 1. SPA,” informovalahydrologička odboru hydrologické predpovede a výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Michaela Mikulčíková.

Podľa jej ďalších slov by v Bratislave mohla výška hladiny v popoludňajších hodinách kulminovať na úrovni okolo 675 cm. V strednej a dolnej časti slovenského úseku Dunaja možno očakávať vzostupy z dotekania. “Nepredpokladáme však, že v niektorej z vodomerných staníc bude dosiahnutá hladina zodpovedajúca 1. stupňu povodňovej aktivity,” uviedla hydrologička.

Okrem Dunaja sa v Bratislave – konkrétne mestskej časti Devín – vyliala rieka Morava. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Podľa slov hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariána Bocáka, ktorý má rieku pod správou, sa Dunaj začne vylievať pri ôsmich metroch. “Aj napriek aktuálnemu vzostupu  hladín na celom úseku vodného toku Dunaj neočakávame povodňovú aktivitu na slovenskej časti Dunaja. Na rakúskej strane sa v poobedňajších hodinách očakáva kulminácia a následne znižovanie hladiny,” uviedol Bocák. Dodal, že v prípade potreby zabezpečia tok proti povodniam, napríklad aj inštalovaním mobilného hradenia. “Zatiaľ ale tento vývoj neočakávame,” vysvetlil.

V utorok bola hladina Dunaja v Bratislave na úrovni 518 centimetrov, na nábreží pri OC Eurovea však bol Dunaj už aj cez víkend vyliaty. Po stúpnutí hladiny Dunaja zmizli prvé schodíky, ktoré smerujú od sochy M. R. Štefánika až k Dunaju, rovnako aj bezpečnostné zábradlie. Vidno je len pásku, ktorou po víkende zabezpečili územie. V prípade lodnej dopravy a mostíkov smerujúcich k pontónu je jasne vidieť, že chýba už iba kúsok, a budú zaplavené aj tie. Za normálnych okolností je medzi hladinou Dunaja a spodnou časťou mostíka niekoľkometrový priestor.

Dunaj zaplavil prvé schody a zábradlie oddeľujúce areál obchodného centra a rieku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podľa Dopravného úradu sa automaticky obmedzí lodná doprava na Dunaji v prípade povodňových prietokov. To znamená, že ak hladina Dunaja dosiahne 650 centimetrov a má stúpajúcu tendenciu, sú vodcovia plavidiel povinní riadiť plavbu so zvýšenou opatrnosťou. Plavidlo alebo zostava, ktoré sú na celom úseku vodnej cesty schopné dosiahnuť minimálnu rýchlosť 6km/h, môžu v plavbe pokračovať. Plavidlo alebo zostava, ktoré nie sú schopné dosiahnuť vyššie uvedenú rýchlosť, musí vodca doviesť na odstavné miesto, ktoré sú schopné dosiahnuť v čo najkratšom čase,” píše sa v opatrení Dopravného úradu. Úplne zastavenie lodnej dopravy by sa riešilo v prípade, ak by hladina Dunaja dosiahla výšku 750 centimetrov a teda by dosiahla druhý stupeň povodňovej aktivity.

Zaliate podchody a cesty

Z dôvodu intenzívnych dažďov majú problémy s dopravou vodiči, či chodci. Tým komplikuje situáciu stojata voda na viacerých miestach v hlavnom meste, odkiaľ steká z vyššie položených miest. Problém prejsť na druhú stranu cesty majú chodci napríklad pod Mostom SNP, neďaleko hotela Park Inn.

Okrem Bratislavského kraja boli od rána výstrahy pred povodňami aj v okrese Michalovce. V priebehu dňa k nim pribudli aj okresy Gelnica, Svidník a Bardejov, Prešov, Kežmarok, Sabinov a Košice-okolie. Vo všetkých je aktuálne výstraha 1. stupňa povodňovej aktivity.

Vo viacerých východoslovenských okresoch je vydaná výstraha prvého stupňa povodňovej aktivity. Zdroj: SHMÚ
Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Informačná tabuľa hlási vzostup hladiny Dunaja. V súčasnosti má 665 centimetrov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Chodci majú problém dostať sa na druhú strany, priechod je pod vodou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V bratislavskej mestskej časti Devín sa vyliala rieka Morava. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Na snímke vyliata rieka Morava na sútoku s Dunajom pod hradom Devín Zdroj: TASR –/ Jakub Kotian
Dôvodom vyliata sú neprestávajúce dažde. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Voda zaplavila aj neďaleký lesík. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next

Správu aktualizujeme