Domáce Kauzy Top

AKTUÁLNE Čižnár zasiahol voči Trnkovi. Na prokuratúre nateraz skončil

Dobroslav Trnka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Dobroslav Trnka má problém. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár k dnešnému dňu vydal rozhodnutie, ktorým rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu jeho funkcie. 

 

Dôvodom je začatie disciplinárneho konania. Informovala o tom TV JOJ.

Pre Glob.sk už informáciu potvrdila aj hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. „Disciplinárnej komisii Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky bol dnes t.j. 31.10.2019 podaný disciplinárny návrh za dva skutky na prokurátora GP SR JUDr. Dobroslava Trnku, čím sa začalo voči nemu disciplinárne konanie. Následne ešte dnešného dňa (31.10.2019) bolo vydané rozhodnutie generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi,” napísala Predajňová.

Zdroj: TASR /Andrej Galica

Zároveň dodala, že vo veci konali zákonne a tak, ako im legislatíva dovoľovala. Ako ďalej uviedla, vo veci začali konať už pred niekoľkými dňami. “Z tohto jednoznačne vyplýva, že pán Šeliga kope do otvorených dverí, pretože návrh na začatie disciplinárneho konania voči JUDr. D. T. bol už vypracovaný v dňoch 29.10. – až 30.10. 2019 a následne doručený disciplinárnej komisii,” tvrdí Predajňová.

“A pokiaľ ide o podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa ( nezákonné inštalovanie kamery v kancelárii generálneho prokurátora), bolo už opakovane oznámené, že vecou sa zaoberá Národná kriminálne agentúra, čo nemohlo zrejme ujsť pozornosti pána Šeligu, a preto musíme len konštatovať, že menovaný pán kope do otvorených dverí a pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami len vytĺka politické body, čo nie je po prvý raz,” uvádza.

Juraj Šeliga (Za ľudí) len pred niekoľkými hodinami podal podnet na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania a trestné oznámenie voči Trnkovi, ktorý sa podľa neho mohol dopustiť zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Videozáznam z Trnkovej kancelárie

Čižnár napriek zverejnenej komunikácii Trnku s Kočnerom tvrdil, že zasiahnuť nemôže. Osobné rozhodnutie skončiť neprijal ani bývalý generálny prokurátor. Včera Slovenskom otriasla správa o vidozázname, na ktorom je viditeľné, ako Kočner aj s Trnkom inštalujú kamery v kancelárii bývalého generálneho prokurátora.

Uverejnený videozáznam z inštalácie kamerového systému v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku presahuje hranice morálky a etiky. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár to uviedol v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Andrea Predajňová. „Pre generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára sa toto ťažko komentuje a presahuje to akúkoľvek nielen profesionálnu, ale i etickú, respektíve morálnu úroveň. Bude nevyhnutné zistiť obdobie, dokedy boli audiovizuálne prostriedky v kancelárii generálneho prokurátora inštalované. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár chce tiež ubezpečiť verejnosť, že takéto metódy nepoužíva, pretože k takémuto niečomu by sa nikdy neznížil,“ uviedla Predajňová.

Medzičasom polícia zaistila pri domovej prehliadke u Mariana Kočnera aj údajný zvukový záznam rozhovoru s Trnkom, kde sa rozpráva o vydieraní inou zvukovou nahrávkou, známou kauzou Gorila. Polícia aj tento prípad vyšetruje, v tejto súvislosti tiež Čižnár zbavil Trnku mlčanlivosti.