Domáce Kauzy Politika Top

AKTUÁLNE Čižnár odvolal z funkcie svojho námestníka. Písal si so Zsuzsovou

Na snímke zľava námestník generálneho prokurátora SR Peter Šufliarsky, generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár a prvý námestník generálneho prokurátora SR René Vanek . FOTO TASR - Marko Erd

BRATISLAVA – Doterajší námestník generálneho prokurátora René Vanek bol odvolaný zo svojej funkcie. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár k tomuto kroku pristúpil potom, ako boli medializované informácie, že Vanek v minulosti udržiaval kontakt s Alenou Zsuzsovou obvinenou z podielania sa na vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Sám Vanek tieto informácie nepoprel. Zsuzsová si okrem neho mala písať aj s ďalšími vplyvnými mužmi vrátane viacerých vysokopostavených politikov.

 

Ako dnes informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová, „generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár k dnešnému dňu 15.1.2019 zrušil poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora SR pre netrestný úsek JUDr. Renému Vanekovi.”

Dôvodom sú podľa Predajňovej medializované informácie, ktoré si generálny prokurátor overil z viacerých zdrojov. “Takéto konanie považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry,” uviedla hovorkyňa pre Glob.sk. O ďalšom osude Vaneka v rámci prokuratúry sa má rozhodnúť v najbližších dňoch.

Informáciu o tom, že Vanek udržiaval v minulosti kontakt s Alenou Zsuzsovou priniesol včera Denník N. Ten zároveň informoval aj o tom, že žena obvinená z vraždy novinára a jeho snúbenice mala byť v kontakte aj s ďalšími vplyvnými ľuďmi. Odvoláva sa pritom na informácie z vyšetrovania prípadu. Zverejniť si ich podľa nich priala mama zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica Kušnírová. „Treba zverejniť všetku špinu, aby celé Slovensko vedelo, čo sa stalo a prečo sa to stalo. Nech si to každý prečíta,“ citoval Kušnírovú denník.

Komunikáciu mali získať vyšetrovatelia z mobilného telefónu a počítača, ktoré boli Zsuzsovej zadržané a následne odovzdané na preskúmanie znalcom.

O ďalšom osude Reného Vaneka sa má rozhodnúť v najbližších dňoch. FOTO TASR – Marko Erd

Vanek nič nepopieral, spätne však komunikáciu so Zsuzsovou ľutuje

Vanek ešte pred svojím odvolaním z funkcie priznal, že niekedy v roku 2013 ho cez messenger na facebooku oslovila pre neho neznáma žena. Bolo to v čase, keď sa stal námestníkom generálneho prokurátora. Na túto funkciu si ho vybral sám Čižnár.

Prvý kontakt s ním Zsuzsová vraj odôvodnila tým, že má peknú motorku. „Odvtedy sme si raz za čas napísali o jednoduchých súkromných veciach. Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku, ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol,“ tvrdil Vanek.

Naposledy mali byť v kontakte iba tri dni pred tým, ako bola Zsuzsová 28. septembra 2018 zadržaná. „V septembri ma požiadala, či by som jej mohol zarezervovať v Orangei telefón pre dcéru, s čím som nemal problém. Vedela, že môj známy tam pracuje,“ vysvetlil.

To, že by spolu riešili pracovné záležitosti však odmietol. Identitu ženy, s ktorou si písal mal odhaliť až potom, ako sa v médiách objavili informácie o tom, že ide o exmanželku komárňanského podnikateľa známeho ako Ampulka, nakoľko mu ho v komunikácii mala viackrát spomínať. Svojho nadriadeného, Jaromíra Čižnára však o celej záležitosti neinformoval. Vraj sa necítil v konflikte záujmov. Spätne však komunikáciu so ženou, ktorú nepoznal, označil za chybu.

44-ročná Alena Zsuzsová mala byť v prípade vraždy Jána Kuciaka objednávateľ. Zdroj: SITA

Písať si mala s viacerými

Ako včera napísla Denník N, pred svojím zadržaním mala Zsuzsová komunikovať aj s podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom (Smer-SD). Mali si vymieňať správy, ale aj fotografie. Ten to však popiera. „Oznamujem vám, že nie je 1. apríl! Ak toto myslíte vážne, tak to je absolútna nehoráznosť,“ povedal im smerák. „Aké fotky? Blboooosť! Bol som držiteľom previerok najvyššieho stupňa u nás, EÚ i NATO! Pri kontaktoch s neznámymi alebo mne podozrivými osobami som vždy postupoval v koordinácii s príslušnými orgánmi VS (Vojenské spravodajstvo), SIS (Slovenská informačná služba)!,“ dodal.

Krátko potom, ako bola Zsuzsová zadržaná, sa objavili informácie o tom, že mala udržiavať kontakt aj s predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom a exministrom spravodlivosti a vnútra Danielom Lipšicom. Ani jeden z nich to v tom čase nepoprel.

Boris Kollár v súvislosti so Zsuzsovou vysvetľoval, že ho kontaktovala ona prostredníctvom správy. Asi trikrát sa mali stretnúť aj osobne a Kollár priznal aj to, že jej dal peniaze, ktoré od neho pýtala, aby uživila dcéru.

Lipšic zasa označil uniknutú komunikáciu medzi ním a Zsuzsovou, ktorá v tom čase kolovala médiami, za diskreditačnú kampaň.