Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Pohár trpezlivosti pretiekol. Kalavská ponúkla Pellegrinimu svoju funkciu

Andrea Kalavská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nomin. Smer-SD) ponúkla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) svoju funkciu. Urobila tak po tom, ako dnes vláda stiahla z rokovania parlamentu jej návrh reformy nemocníc. Kriticky sa pritom vyjadrila na adresu strany, ktorá ju do ministerského kresla nominovala. 

 

Kalavská v súvislosti s týmto krokom uviedla, že mala “ideové spory” so stranou Smer-SD ohľadne predkladaných zákonov. “Ale takto svoju prácu robím a nechcem ju robiť inak,” objasnila. Nepáči sa jej, že reforma nemocníc bola dnes z parlamentu úplne stiahnutá a poslanci tak ani nemali možnosť o nej hlasovať. Pripomenula tiež, že žiaden minister zdravotníctva pred ňou nemal odvahu pristúpiť k takejto reforme. Teraz dúfa, že si ju osvojí ďalšia vláda, aby sa so zdravotníctvom “niečo spravilo”, a že v budúcom parlamente budú odvážnejší ľudia, ktorí ju presadia.

Kritika smerom k Ficovi

Nepriamo tiež skritizovala šéfa strany Smer-SD Roberta Fica. Kým premiér Peter Pellegrini stál pri Kalavskej a jej reforme nemocníc, Robert Fico sa ešte koncom leta postavil proti a začal tlačiť na to, aby sa reforma schválila ako ústavný zákon. Odvtedy to začalo ísť so stratifikáciou takpovediac dolu vodou. „Keď ma má niekto za nič a trištvrte roka ma cvičí, je to jedno. Keď niekto ťahá hlasovanie niekoľko týždňov a správa sa neúctivo ku mne, viem s tým žiť. Ale, že sa niekto takto správa k národu, je pre mňa smutné,“ uviedla Kalavská.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pôvodne sa malo o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá reformu zahŕňa, hlasovať už na októbrovej schôdzi. Tesne pred hlasovaním ju však presunuli na nasledujúcu schôdzu. O stiahnutie návrhu Kalavskú požiadali preto, lebo zákon nemal dostatočnú politickú podporu. Ministerka sa o tom mala dozvedieť z Ficovho telefonátu krátko pred hlasovaním.

Dnes reformu stiahol z rokovania parlamentu Pellegrini. Urobil tak po tom, ako sa ukazovalo, že návrh stále nemá v parlamente dostatočnú podporu. Aj on sám však nad tým vyjadril sklamanie.

Pellegrini Kalavskej odchod nechce

Premiér chce o celej veci s ministerkou ešte hovoriť. Stretnúť sa majú už zajtra. Ako však tlmočil jeho slová Úrad vlády SR, Pellegrini je presvedčený, “že na svojom poste by mala zotrvať a pokračovať v práci pre slovenských pacientov”. Predseda vlády tiež ocenil Kalavskej pôsobenie na čele ministerstva zdravotníctva, ako aj jej prínos.

Kalavská potvrdila, že sa zajtra s premiérom ešte “porozpráva”.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mal to byť posun k lepšiemu

Reforma nemocníc mala pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice mali postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Napríklad pri pôrodoch to mal byť najprv limit 320 na rok, neskôr to malo byť raz toľko. Ak by to nemocnica v budúcnosti nesplnila, zdravotná poisťovňa by jej nemohla výkony zazmluvniť.