Domáce Politika Kauzy

Aktivistov, ktorí údajne ohrozili ťažbu uhlia, budú stíhať väzobne

Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Aktivistky a aktivisti organizácie Greenpeace budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Rozhodol tak dnes Okresný súd SR v Prievidzi. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

 

“Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní! Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko. Budeme pri nich naďalej stáť a nevzdáme sa,” hovorí Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko. Keďže vznikli pochybnosti o nestrannosti konania orgánov činných v trestnom konaní, právni zástupcovia obvinených vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región. Zároveň sa proti rozhodnutiu súdu okamžite odvolali. Agentúru SITA o tom informovala samotná organizácia Greenpeace.

Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili ešte v stredu neskoro večer. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie. Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Greenpeace požaduje čo najskoršie zastavenie ťažby uhlia a jeho používanie na výrobu elektrickej energie. Organizácia tvrdí, že ťažba a spaľovanie uhlia vážne poškodzuje životné prostredie a zdravie ľudí.

“V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” zhodnotil Lukáš Opett z právnickej kancelárie, ktorá zastupuje aktivistov.

Podľa opozície je väzobné stíhanie aktivistov neadekvátne

Predstavitelia politickej opozície považujú väzobné stíhanie aktivistov, o ktorom dnes rozhodol Okresný súd v Prievidzi, za neprípustné a neadekvátne. Uviedla to v stanovisku strana Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), mimoparlamentná strana Spolu-občianska demokracia a tiež mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko.

„Dnešné rozhodnutie okresného súdu v Prievidzi je bezprecedentné. Poslať do väzby 12 ľudí, ktorí protestovali proti znečisťovaniu životného prostredia nemá obdobu. Štátne orgány roky nechali na slobode a priam popierali vinu Ladislava B., ktorý sa nakoniec sám priznal, že okradol štát o milióny eur. Dnes dávajú do väzenia aktivistov, ktorí nikoho neokradli,” povedala Remišová s tým, že podľa jej názoru je zrejme aj v justícii dvojaký meter. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada vyšetrovateľa a najmä dozorového prokurátora, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a zadržaných aktivistov z hnutia Greenpeace okamžite prepustili z väzby na slobodu. “Toto zatknutie považujeme za neprimerané, nezákonné a absurdné. Protest proti ťažbe hnedého uhlia na hornej Nitre spadá do ústavného práva na slobodu prejavu, preto bez ohľadu na jeho extravagantnosť treba k aktivistom pristupovať predovšetkým z tohto hľadiska. O to viac to platí v prípade, keď svojím konaním neohrozili život alebo zdravie iným,” uviedli v stanovisku liberáli.

Podľa mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia nie je väzobné stíhanie aktivistov adekvátne. “Rešpektujem nezávislosť súdov, avšak ako advokátke sa mi nezdá, že ide o primerané kroky. Títo mladí ľudia nechceli nikoho ohroziť, len chceli vyjadriť svoj názor formou protestu. Do väzby patria zločinci, u ktorých je obava z pokračovania trestnej činnosti alebo úteku, preto som nemilo prekvapená uvalením väzby,” uviedla podpredsedníčka strany a zároveň primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Hnutie Progresívne Slovensko podporuje väznených aktivistov. “Vyjadrujeme solidaritu a podporu aktivistom a aktivistkám Greenpeace. Obvinenie, ktorému čelia, teda ohrozenie objektu všeobecného hospodárskeho záujmu je absurdné. Ak je nenásilný protest ohrozením, tak na Slovensku je ohrozená sloboda slova,” povedal člen hnutia Martin Hojsík.

Ponechanie 12 aktivistov vo väzbe je podľa Pellegriniho na zváženie. (Piroschka van de Wouw, Pool Photo via AP)

Pellegrini:  Ponechanie 12 aktivistov vo väzbe je na zváženie

(TASR) Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) má na význam ťažby uhlia na hornej Nitre iný názor než skupina ochranárskych aktivistov z Greenpeace. Premiér to uviedol na sociálnej sieti s tým, že sa mu nepáčia ani spôsoby, akými svoje názory prezentujú. Ich väzobné stíhanie je však podľa jeho slov na zváženie. “Nikto predsa nemôže len tak vstúpiť na cudzí pozemok. Ale je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie 12 mladých ľudí vo väzbe. Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,” uviedol Pellegrini.

Takéto rozhodnutia mu podľa vlastných slov budú dávať logiku vtedy, keď všetci tí, ktorí sú zjavne nebezpeční, a ktorí páchajú trestnú činnosť, budú vo väzbe. Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) sa preto bude pýtať, ako nastaviť pravidlá v tejto oblasti. “Tak, aby boli väzobne stíhaní tí ľudia, ktorí sú skutočne nebezpeční pre spoločnosť,” podotkol premiér.