Domáce Politika Spoločnosť

Aktivistky sa búria proti novým návrhom ohľadne interrupcií aj “tabletiek po”

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Aktivistky z mimovládnych organizácií Možnosť voľby, Aspekt a Povstanie pokračuje budú znovu protestovať proti snahám obmedzovať reprodukčné práva. O deviatej hodine ráno sa chcú postaviť pred Národnú radu SR. Informujú o tom na sociálnej sieti Facebook. Protestom reagujú na návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti od poslankýň Slovenskej národnej strany. Poslanci Národnej rady SR budú o novele hlasovať zrejme dnes.

 

Navrhovateľkami novely sú poslankyne Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová a Eva Antošová. Po viacerých reakciách a protestoch do parlamentu posunuli pozmeňovací návrh. Ten má predĺžiť dobu, počas ktorej nie je možné umelo prerušiť tehotenstvo, zo 48 hodín na 96 hodín. Ďalej sa v návrhu vypúšťa povinnosť lekára zabezpečiť to, aby si žena mohla vypočuť tlkot srdca embrya alebo plodu. Zároveň by však musela pred lekárom čestne vyhlásiť, že informovala otca počatého dieťaťa o plánovanej interrupcii. Ďalšou zmenou, ktorú má návrh presadiť, je, že „tabletka po“ bude vylúčená z voľne dostupných liekov.

Organizácie však upozorňujú, že ženy a ďalší ľudia, ktorých by sa reštrikcie týkali, prichádzajú žiadať o interrupciu už rozhodnuté a už teraz majú možnosť počkať dlhšie ako dva dni. „Pridali do poučenia riziká interrupcie, nepridali ich (veľmi nízku) mieru výskytu. Nepridali riziká spojené s tehotenstvom a pôrodom. A samozrejme nepridali, že časti rizík, ktoré aj tak nastávajú v minime prípadov, by sa dalo vyhnúť sprístupnením interrupcie tabletkou,“ píše na sociálnej sieti iniciatíva Povstanie pokračuje. Takisto konštatuje, že pridali informácie o finančných príspevkoch, ktoré majú matke a rodine pomôcť, ale nepridali, že väčšina z nich je jednorazová a nepokrýva reálne náklady spojené s tehotenstvom a výchovou dieťaťa. „Tiež nepridali, že 30 percent samoživiteliek žije v chudobe a že chudobou sú ohrozené aj mnohopočetné rodiny,“ prízvukuje iniciatíva. Dodávajú, že pridali aj povinnosť informovať potencionálneho otca o počatí a o žiadosti o interrupciu, pričom ignorujú, že nútenie ženy do tehotenstva a pôrodu je jednou z častých taktík v násilných vzťahoch, ako si k sebe ženu pripútať.

Diktát pre ženy

„Z pozmeňujúceho návrhu zákona je zrejmé, že poslankyne SNS sa znova usilujú diktovať ženám, ako majú žiť a ako sa majú rozhodovať. Odporujú pritom lekárskym štandardom, vedeckým informáciám, skúsenostiam žien, ľudskému prístupu, potrebe rešpektu a dôstojnosti aj proti zdravému rozumu,“ zdôraznili v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Adriana Mesochoritisová z Možnosti voľby. Poslancov a poslankyne žiadajú, aby nekládli telá žien na oltár predvolebnej kampane.

Organizácie podotkli, že ak podľa nich absurdný návrh prejde, môže vyvolať rovnako absurdné reakcie. „Čo ak by ženy informovali svojich politických zástupcov, že ako samozvaní strážcovia čistoty a otcovia národa sa stali aj otcami ich plodov, a tak im oznamujú svoj zámer nepokračovať v tehotenstve? Bola by to primeraná reakcia na hrubý zásah do súkromia, ktorého sa dopúšťajú?,“ pýtajú sa. Dodáva, že aktuálne znenie prinieslo nové nezmysly, zavádzanie aj klamstvá. „Predstavuje ďalšie bariéry v prístupe k umelému prerušeniu tehotenstva, porušuje ľudské práva a je v rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie aj s medzinárodnými dohovormi, ktoré sú pre Slovensko záväzné,“ vyhlásili organizácie.

Sme poslední

„Slovensko je jednou z posledných krajín EU, v ktorých hormonálna antikoncepcia nie je aspoň čiastočne preplácaná z verejného zdravotného poistenia. Slovenská republika tak nedodržiava ďalšiu zo zásad rodovej rovnosti a nezaručuje ľuďom právo sa slobodne a zodpovedne rozhodnúť o počte a čase narodenia ich detí,“ uzavrela iniciatíva.