Zahraničné Spoločnosť Top

Aktivistka Greta pod paľbou kritiky. Toto si o tom myslí slovenský klimatológ

Na snímke jachta Malizia II. so ššvédskou environmentálnou aktivistkou Gretou Thunbergovou na palube po vyplávaní z juhoanglického Plymouthu 14. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Od minulého týždňa sa švédska aktivistka Greta Thurnbergová plaví cez Atlantický oceán na jachte Malizia II do New Yorku na klimatický summit OSN. Spolu s ňou sú na palube aj profesionálni jachtári Boris Herrmann a Nathan Grossman. Spoločne chcú upozorniť na neúnosnú situáciu ohľadom klimatických zmien spôsobených používaním fosílnych palív. Nie všetci však ich cestu schvaľujú. Niektorí ju, naopak, podrobujú kritike. My sme sa opýtali na názor slovenského klimatológa Pavla Matejoviča, čo si o tejto kritike myslí.

 

Greta Thurnbergová má už polovicu plavby cez Atlantický oceán za sebou. Jej cesta zatiaľ prebieha podľa plánu. Nálada na palube je dobrá, povedal jachtár Boris Herrmann. 

Ich cesta sa však nestretla len s priaznivými ohlasmi. Kritici Thunbergovej vyčítajú, že jej počin vytvorí viac CO2, ako keby išla do New Yorku lietadlom.

Jachta sa totiž z New Yorku musí doplaviť naspäť do Európy. Na to budú musieť do New Yorku pricestovať piati zamestnanci. Samozrejme do USA sa dopravia lietadlom. Pre nemecký Tageszeitung to potvrdil aj Herrmannov hovorca: “Samozrejme poletia tam, inak to nejde.” 

Keby si totiž Greta spolu s otcom Svantem, ktorý s ňou tiež cestuje na summit OSN, kúpili letenky, boli by potrebné len štyri cesty lietadlom medzi Európou a USA. Lenže na dopravu piatich zamestnancov a kapitána je potrebných šesť leteniek, tým pádom vznikne aj viac emisií CO2, myslia si kritici.

Na snímke šje švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová, ktorá máva z paluby jachty Malizia II. po vyplávaní z juhoanglického Plymouthu 14. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP

Reakcia kapitána na kritiku

Je jasné, že tieto názory sa dostali aj do uší posádke plachetinice. Potvrdil to aj kapitán Herrmann. “V zásade to považujeme za pozitívne, že sa lety uznávajú ako problém. To je presne to, čo chceme,” povedal skúsený moreplavec.

Kapitán podporuje Thurnberovú v jej cieľoch. “Nie je možné všetky zodpovednosti riešiť na individuálnej úrovni. Diskusie o našej ceste sú veľmi krátkozraké, keď zoberieme do úvahy, čo je jej úmyslom: Politicky sa musí niečo zmeniť. Naše lety nemenia nič na tom, že Greta cestuje do New Yorku bez emisií. My sami sme aj tak pretekársky tím a inak by sme v tomto čase trénovali a aj lietali.” Kritikom posiela Herrmann protiotázku: “Môže človek ako jednotlivec žiť bez emisií?” 

Slovenský klimatológ Pavel Matejovič sa Grety zastal. Zdroj: Facebook/P.M.

Čo si o tom myslí klimatológ?

Glob.sk oslovil v súvislosti s kritikou Gretinej plavby aj známeho slovenského klimatológa Pavla Matejoviča. Ten sa mladej aktivistky jednoznačne zastal. Thurnbergová je podľa neho mladá aktivistka, ktorá má oprávnené obavy o budúcnosť mladej generácie, ktorá bude klimatickou zmenou ovplyvnená v oveľa väčšej miere, ako si to dokážeme predstaviť. “Mnohé jej aktivity majú symbolický charakter, podobne to robil pred ňou napríklad aj Gándhí (najvýznamnejšia postava indického národnooslobodeneckého hnutia proti britským kolonizátorom, poz. red.). Teda by sme ich nemali chápať doslovne, ale ako apel,” zdôraznil.

Niektoré médiá a politici však chcú podľa Matejoviča za každú cenu odpútať pozornosť od toho podstatného, na čo Greta upozorňuje. Aby totiž ľudstvo, hlavne politici, začali brať hrozbu klimatickej zmeny vážne. 

“Či už by šla Greta loďou, lietadlom alebo iným dopravným prostriedkom, vždy by si našli dôvod, aby ju diskreditovali a očiernili. Vždy by im niečo na nej vadilo. Je to veľmi malicherné a nedôstojné, aj tým ukazujeme, že sme ako generácia zlyhali,” skonštatoval klimatológ.

Nadnárodné korporácie a fosílny biznis robia podľa neho všetko preto, aby pozornosť verejnosti odpútali od reálnej hrozby, na ktorú Greta upozorňuje. “Čím to bude robiť hlasnejšie a dôraznejšie, tým budú diskreditačnú kampaň voči mladej aktivistke stupňovať,” uzavrel Pavel Matejovič. 

Galéria
Na snímke švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu 13. augusta 2019. Thunbergová podnikne na jachte Malizia plavbu do New Yorku, kde sa zúèastní na septembrovom klimatickom summite OSN. Plavba potrvá do 30. augusta. FOTO TASR/AP Greta Thunberg walks in the Marina where the boat Malizia is moored in Plymouth, England Tuesday, Aug. 13, 2019. Greta Thunberg, the 16-year-old climate change activist who has inspired student protests around the world, is heading to the United States this week – in a sailboat. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
Na snímke jachta Malizia II. so švédskou environmentálnou aktivistkou Gretou Thunbergovou na palube po vyplávaní z juhoanglického Plymouthu 14. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP
Greta Thunbergová. Zdroj: TASR/AP
Na snímke švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu 13. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next