Spoločnosť Zahraničné

Aktivisti z Extinction Rebellion narušovali prevádzku metra v Londýne

Aktivisti z Extinction Rebellion narušovali prevádzku metra v Londýne. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Aktivisti z hnutia Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) zasadzujúci sa za ochranu klímy narušovali vo štvrtok prevádzku metra vo východnom Londýne. Informovali o tom spravodajská stanica Sky News a agentúra Reuters.

 

Videozábery rozšírené na sociálnych sieťach zachytávajú fyzické potýčky medzi nahnevanými ľuďmi dochádzajúcimi do práce a dvoma protestujúcimi. Tí sa vyštverali na strechu súpravy metra v britskej metropole, pričom ostatní ľudia ich ťahali dolu. Polícia dvojicu aktivistov neskôr zadržala.

Britská dopravná polícia (BTP) zasahovala dovedna pri troch rozličných incidentoch v londýnskych štvrtiach Shadwell, Stratford a Canning Town nachádzajúcich sa v blízkosti finančného centra Canary Wharf. Ako uviedla, došlo k zadržaniu aktivistov a jej zamestnanci pracujú na “rýchlom obnovení prevádzky”.

Britská polícia v pondelok nariadila okamžité ukončenie protestov proti klimatickej zmene, ktoré v metropole Londýn už týždeň organizuje skupina Extinction Rebellion. V súvislosti s protestmi, ktorých terčmi sa stali najmä vládne budovy, bolo doposiaľ v Londýne zadržaných 1642 ľudí.

Skupina Extinction Rebellion využíva občiansku neposlušnosť, aby poukázala na riziká, ktoré predstavuje klimatická zmena a úbytok druhov v živočíšnej a rastlinnej ríši.