Ekonomika Spoločnosť Top Zahraničné

Aktivisti sú pobúrení najkratšou leteckou linkou sveta. Podobná mala byť aj u nás

Qatar Airways prevádzkuje miniatúrny let. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Iba deväť minút trvá najkratší nákladný letecký spoj na svete. Pre ochrancov prírody je spotreba leteckého paliva pri tomto lete príliš veľká, a preto požadujú jeho zákaz. Qatar Airways, naopak, hovorí o “efektívnom využití paliva”.

 

Nákladné lety z holandského Maastrichtu do asi 38 kilometrov vzdialeného Liège v Belgicku vyvolali medzi aktivistami protesty.  “To je šialenstvo,” vyjadril sa Patrick Dessart z belgického ochranárskeho združenia Demain. S deviatimi minútami ide pravdepodobne o najkratší let na svete. Počas neho však stroj spotrebuje až 1,5 tony leteckého petroleja. Také krátke lety by mali byť podľa Dessarta zakázané.

Podľa združenia letela Qatar Airways od leta z Maastrichtu do Liège niekoľkokrát. Je to časť spojenia z katarskej Dauhy do Mexico City. Minulú nedeľu sa uskutočnil ďalší takýto let. Demain preto zorganizovali večer predtým na letisku protest. 

Hovorca spoločnosti Qatar Airways uviedol: “Lety na prevezenie stroja, ako medzi Maastrichtom a Liège, sú nezvyčajné, ale niekedy nevyhnutné. Leteckým spoločnostiam umožňujú ich stroje plne naložiť, čo zas zaisťuje efektívne využitia paliva. V tomto prípade bolo lietadlo prevezené na blízke letisko, na ktorom má dráha dostatočnú dĺžku pre plne naložené lietadlo.”

Ochrancovia protestujú

Podľa združenia Demain nie sú takéto krátke lety ojedinelé. Podľa nich existujú aj nákladné lety z Liège do nemeckých miest Kolín (asi 120 km) a Geilenkirchen (asi 56 km). 

Ekologickí aktivisti podľa ich slov vyložili počas protestu pred letiskom v Liège 150 kilogramov odpadu, čo je desatina spotrebovaného paliva na spomínanom lete. Odpad po protestnej akcii odviezli zase preč, zdôraznil Dessart.

Fly Niki chcela prevádzkovať lety z Bratislavy do Viedne. Zdroj: wikipedia

Podobná linka bola plánovaná aj z Bratislavy

Podobný “problém” sme v minulosti pritom mohli riešiť skoro aj u nás. V roku 2014 oznámila dnes už neexistujúca letecká spoločnosť Fly Niki (dcérska spoločnosť Air Berlin) krátky let z Bratislavy do Viedne. Táto správa obletela celý svet. Na rozdiel od letov Qatar Airways by išlo o prepravu cestujúcich. V tom čase by to bol najkratší medzinárodný spoj na svete. Podľa plánu by trval približne len 25 minút a uskutočnil by sa vo výške 1 500 metrov. 

Z myšlienky nakoniec zišlo. Po nových kalkuláciách sa zistilo, že lietadlá je možné efektívnejšie využiť inde ako v Bratislave, uviedol vtedy hovorca spoločnosti. 

Mohlo by vás zaujímať: