Zahraničné Spoločnosť Politika Top

Ako Rusko a Facebook rozdúchavajú vo Francúzsku protesty Žltých viest 

Na radikalizácii protestov sa podieľa aj Rusko. (TASR/AP)

PARÍŽ – Horiace autá, kamene a slzný plyn – už štvrtýkrát otriasli Francúzskom protesty hnutia “Žlté vesty”. Násilie nedosahovalo takú intenzitu ako minulý týždeň, ale bolo to najmä vďaka dôsledným zásahom polície, ktorá zatkla vyše tisíc osôb.

Po posledných protestoch vo Francúzsku z parížskej radnice zaznelo: “Divadlo, ktoré sa odohralo v Paríži, bolo katastrofálne.” Násilie je “katastrofou pre obchod, je katastrofou pre naše hospodárstvo,” nechal sa tiež počuť minister hospodárstva Bruno Le Maire.

Aj napriek ústupkom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je protestné hnutie stále silné  a nespokojnosť so situáciou vo Francúzsku stále veľká. 

Existujú však informácie o tom, že protesty môžu byť podporované zo zahraničia. Rusko je podozrivé, že prispieva k radikalizácii protestného hnutia prostredníctvo sociálnych sietí.  

Pozrime sa na to, ako sa “Žlté vesty” organizujú a čo s tým má spoločné Rusko a Facebook.

Kto sa ukrýva za hnutím “Žlté vesty”

Protesty hnutia “Žlté vesty” sú namierené proti francúzskej vláde. Kým na začiatku išlo demonštrantom o plánované zvyšovanie cien pohonných hmôt, teraz už ľudia protestujú hlavne proti reformnej politike prezidenta Macrona a narastajúcim životným nákladom.

Samotné hnutie je ale heterogénne, nemá ani žiadneho vodcu ani jasný program, ktorý by účastníci protestov prezentovali.

Napriek tomu stojí za hnutím pár hlavných osobností.  Medz nimi napríklad šofér nákladného auta Eric Drouet. Ten 17. novembra vyzval na Facebooku k “zablokovaniu” krajiny. Ďalšou dôležitou osobou je hypnoterapeutka a hráčka na akordeón Jacqueline Mouraud. Jej video o zvyšovaní cien pohonných hmôt si na sociálnej sieti pozrelo okolo milión ľudí. 

Obaja sú hovorcami “Žltých viest”, ale každý z nich má iné ciele

Drouet založil facebookovú skupinu “La France en colère”, ktoré rozpútalo hnev v krajine, a vyzval na útok na Elyzejský palác. Síce odsúdil násilie v uliciach, ale jeho agresívne príspevky mohli dopomôcť k radikalizácii “Žltých viest”. 

Jacqueline Mouraud striktne odmieta násilie, v sobotu ani neprišla do Paríža. Spolu s ďalšími hovorcami hnutia minulý týždeň vyzvala v hosťovskom príspevku “Le Journal du Dimanche” ku konštruktívnemu hnevu bez násilia. 

Lenže do protestov vo Francúzsku sa zamiešal ešte jeden aktér zo zahraničia, ktorý k násiliu výdatne prispel.

Ako Rusko rozdúchava protesty

Francúzske tajné služby teraz preverujú, akú úlohu v sociálnych médiách zohrali pri mobilizácii “Žltých viest” účty zo zahraničia. Informoval o tom cez víkend “Le Parisien”.

Už v piatok britský “Times” informoval,  že stovky účtov na Twitteri pochádzajúcich z Ruska rozširovali určité vybrané správy o protestoch “Žltých viest”. To zistila analýza bezpečnostnej  firmy New Knowledge. Účty selektívne rozširovali fotky zranených demonštrantov s cieľom diskreditovať francúzsku políciu.

Zástupca britskej vlády v “Times” varoval, že ruské médiá vo veľkej miere informovali o protestoch s cieľom posilniť ich.

V nedeľu francúzska vláda potvrdila, že sa začalo vyšetrovanie, ktoré má objasniť vplyv ruských účtov na protesty. Podľa americkej Alliance for Securing Democracy až 600 účtov na Twitteri, ktoré sa inak zaoberajú ruskou propagandou, rozširovali správy o “Žltých vestách”, informuje “Bloomberg”. 

Na sociálnych sieťach sa množia videá, ktoré majú dokazovať, že medzi demonštrantami v Paríži boli aj Rusi. Aj jazyk, ktorým na seba v tomto videu pokrykujú pripomína ruštinu. Osoba na zázname najprv kope do dverí hotela a potom sa ozve výkrik: “Nazad” (v slovenčine naspäť).

Akú úlohu má v protestoch Facebook

Rusko kritizujú aj kvôli Facebooku. Aj tu Moskva prispieva k radikalizácii demonštrantov. Facebook je najlepší spojenec hnutia, napísal bloger Vincent Glad v “Libération”. 

Hnutie je pri súčastných algoritmoch sociálnej siete vo výhode, pretože príspevky facebookových skupín sú v Newsfeedoch (novinkách) uprednostňované.  Členovia hnutia a facebookovej skupiny tak vidia v podstate najmä “žlté príspevky”.

I týmto spôsobom Facebook môže prispievať k radikalizácii členov hnutia. Okrem toho sa na protestoch pokojne demonštrujúcich občanov zúčastňujú aj ľavicové a pravicové extrémistické skupiny.

“Pri aktuálnych demonštráciách sledujeme devalváciu štátu, podporovanú extrémnou pravicou,” povedal pre “Tagesspiegel” historik Nicoleas Lebourg, expert na pravicový extrémizmus z univerzity v Perpiģnane.

Ako to pôjde ďalej vo Francúzsku

Emmanuel Macron sa cez víkend zdržiaval vyjadrení k protestom. Hovorca vlády v nedeľu ale pre televíziu LCI povedal: “Prezident republik samozrejme urobí dôležité vyhlásenia.”

I keď Macronova vláda urobila v reformách ústupky, zoznam požiadaviek “Žltých viest” ukazuje, aké sú jednotlivé fronty nezmieriteľné. Zoznam sa netýka celého hnutia, ale skôr jeho militantnej časti. Nachádza sa tam napríklad “Frexit” (odchod Francúzska z EÚ)., zmena ústavy a obmedzenie prisťahovalectva.