Spoločnosť Zahraničné

Ak sa školy v Česku neotvoria do 1. júna, nebudú sa konať maturity

Ilustračná foto: TASR / Branislav Caban

PRAHA – Ak sa školy v Česku neotvoria do 1. júna, nemuseli by sa konať maturitné skúšky. Maturitné vysvedčenie by učitelia vystavili na základe posledných troch vysvedčení študenta. V pondelok to podľa spravodajského servera Novinky.cz povedal český minister školstva Robert Plaga.

 

Maturitné skúšky by mali prebehnúť najskôr 21 dní po znovuotvorení stredných škôl. Zo spoločnej časti maturity sa vypustí písomná časť z českého a cudzieho jazyka. Ak sa školy neotvoria do začiatku júna, maturitné skúšky by sa vôbec nemuseli konať.

“Pri maturitách bude kľúčové, či sa školy otvoria do 1. júna 2020. Ak áno, budú maturity prebiehať síce v zjednodušenej, ale obdobnej podobe ako každý rok. Pre prípad, že sa školy do 1. júna neotvoria, obsahuje návrh v záujme istoty maturantov náhradné riešenie,” povedal český minister školstva.

Školy sú v ČR zatvorené v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. V Česku bolo v pondelok potvrdených 1165 prípadov nákazy koronavírusom. Šesť ľudí sa vyliečilo; jeden človek, ktorý mal pozitívny test na SARS-CoV-2, zomrel.