Politika Zahraničné

Mayová je pripravená odstúpiť, ak poslanci schvália dohodu o brexite, informujú médiá

Britská premiérka Theresa Mayová odstúpi zo svojej funkcie, ak poslanci schvália návrh dohody o odchode Británie z EÚ. (TASR/AP)

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová odstúpi zo svojej funkcie, ak poslanci schvália návrh dohody o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela jej vláda. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje.

 

Túto informáciu následne potvrdil samotný úrad premiérky na Downing Street.

Podľa BBC Mayová tiež povedala, že v druhej fáze rokovaní s EÚ o novom usporiadaní vzťahov s Bruselom už nebude stáť na čele britskej vlády.

“Viem, že tu pred druhou fázou rokovaní o brexite existuje dopyt po novom prístupe — novom vedení —, a ja tomu nechcem stáť v ceste. Som pripravená skončiť vo funkcii skôr, ako som plánovala, aby som urobila to, čo prospeje tejto krajine a našej (Konzervatívnej) strane,” povedala v stredu Mayová v prejave pred Výborom 1922 zloženom z konzervatívnych poslancov Dolnej snemovne, ktorí nie sú členmi vlády.

Naživo: Prenos z britského parlamentu. (YouTube/The Guardian)

 “Žiadam všetkých v tejto miestnosti, aby túto dohodu podporili, nech môžeme uskutočniť svoju historickú povinnosť — splniť rozhodnutie britského ľudu a opustiť Európsku úniu hladko a usporiadane,” konštatovala Mayová.

Poslanci britského parlamentu v pondelok tesnou väčšinou 27 hlasov schválili návrh, podľa ktorého budú v stredu o 20.00 h SEČ hlasovať o alternatívach k dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Takýto postup, že poslanci zoberú parlamentnú agendu do vlastných rúk, je neobvyklý a došlo k nemu po viac ako 100 rokoch.