Politika Zahraničné

Ak nedôjde k brexitu, utrpí dôvera ľudí v politiku, varuje Johnson

Boris Johnson - Zdroj: TASR/AP Photo/Francois Mori

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson varoval v piatok poslancov Dolnej snemovne parlamentu, ktorí sa usilujú zabrániť tomu, aby Británia 31. októbra opustila EÚ, že tým natrvalo oslabia dôveru ľudí v politiku. Informovala o tom agentúra AFP.

“Ak zabránime tomu, aby Spojené kráľovstvo opustilo 31. októbra EÚ, ak chcú poslanci k niečomu takému dospieť, natrvalo tým utrpí dôvera ľudí v politiku,” povedal Johnson pre spravodajskú televíziu Sky News.

“Spôsobí to trvalú a katastrofálnu ujmu hlavným politickým stranám v tejto krajine. Tejto politickej garnitúre nebude odpustené, že tento sľub nesplnila,” uviedol Johnson. Zdôraznil pritom, že o odchode Británie z EÚ rozhodli voliči v referende v roku 2016 a je povinnosťou vlády toto ich rozhodnutie uskutočniť.

“Povedali sme ľuďom, že to uskutočníme. Nachádzame sa v posledných etapách rokovania s našimi priateľmi (v EÚ) o spôsobe, ako to uskutočniť. Ak v tom rokovaní neuspejeme, aj tak musíme odísť,” dodal britský premiér.

Johnson v stredu uviedol, že požiadal kráľovnú Alžbetu II. o predĺžené prerušenie zasadnutia parlamentu pred novou schôdzou, a to od druhého septembrového týždňa až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne. Tento postup vyvolal odsúdenie zo strany opozície i časti konzervatívnych zákonodarcov, protesty v uliciach, žaloby i petíciu, pod ktorú sa na stránke britskej vlády podpísal už viac než milión ľudí.