Zahraničné

Ajatolláh podporuje rozhodnutie vlády zvýšiť ceny pohonných hmôt

ajatolláh Alí Chameneí - Zdroj: TASR/ Office of the Iranian Supreme Leader via AP

TEHERÁN – Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí podporuje rozhodnutie vlády zvýšiť ceny pohonných hmôt a ľudí, ktorí sa v rámci protestov snažia podpaľovať verejný majetok, nazýva “banditmi, ktorých podporujú nepriatelia Iránu”. Podľa agentúry AP o tom informovala v nedeľu iránska štátna televízia.

Ajatolláh sa vyjadril deň po tom, čo protestujúci, rozhnevaní vládnym nariadením zvýšiť ceny benzínu o 50 percent, zablokovali vo väčších iránskych mestách dopravu a príležitostne sa dostávali aj do potýčky s políciou. Nepokoje si vyžiadali i jednu obeť na ľudskom živote a niekoľko zranených.

Teherán zaviedol v piatok prídelový systém na pohonné hmoty a zároveň zvýšil ich cenu o najmenej 50 percent – s tým, že pomocou tohto kroku chce pomôcť občanom, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch. Na základe nového opatrenia majú vodiči v Iráne platiť za liter benzínu 15.000 iránskych rialov (0,12 eura), pričom táto suma sa po natankovaní 60 litrov za mesiac zvyšuje na 30.000 iránskych rialov (0,24 eura).

Ako v sobotu napísala iránska polooficiálna tlačová agentúra ISNA, niektoré osoby však zneužili pokojné demonštrácie proti tomuto vládnemu rozhodnutiu na “ničenie verejného majetku a poškodzovanie čerpacích staníc. Časť z demonštrantov sa pokúsila dostať k nádržiam na pohonné hmoty, patriacim ropnej spoločnosti, a podpáliť ich”. Príslušníci bezpečnostných zložiek – vrátane polície, revolučných gárd a polovojenskej organizácie Basídž – im v tom však zabránili, zdôraznila ISNA.