Košice Regióny Trebišov

Africký mor sa naďalej šíri. Potvrdených sú už takmer dva tucty prípadov

Zdroj: FB / MPRV

TREBIŠOV – Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR dosiaľ zaznamenala na juhovýchodnom Slovensku 23 potvrdených prípadov výskytu afrického moru ošípaných (AMO). V 12 prípadoch išlo o uhynutých alebo ulovených diviakov a 11 prípadov sa týkalo chovaných domácich ošípaných.

“Všetky nové ohniská sa vyskytujú v oblasti, kde už boli v predchádzajúcom období potvrdené výskyty, a sú tu aj nálezy pozitívnych diviakov na africký mor ošípaných,” uviedla v utorok ŠVPS na svojom webe. Z nakazených diviakov naposledy potvrdili prípad 2. septembra.

Týka sa nájdeného uhynutého zvieraťa v poľovnom revíri Bamara – Brehov, presnejšie katastrálneho územia Kucany. V tomto poľovnom revíri už predtým našli štyri uhynuté diviaky s nákazou. Celkovo sa nálezy týkajú katastrálnych území Kucany, Zatín, Ladmovce, Zemplínske Jastrabie, Cejkov a Svätuše.

Z domácich ošípaných išlo o potvrdené prípady v obciach Brehov, Rad, Zemplín, Svätá Mária, Somotor, Veľký Kamenec a Strážne (všetky okr. Trebišov). Vôbec prvý výskyt AMO na území SR potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne. V rámci opatrení štátni veterinári likvidovali chovy ošípaných v obciach, v ktorých došlo k výskytu nákazy.