Regióny Košice

Africký mor ošípaných zostáva lokalizovaný v dvoch okresoch. V okolitých krajinách je situácia horšia

Zdroj: MPRV

KOŠICE – Africký mor ošípaných (AMO) je na území Slovenskej republiky naďalej lokalizovaný v dvoch okresoch – v Trebišovskom a Michalovskom. K 21. októbru Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) potvrdilo 19 prípadov AMO u diviaka a 11 prípadov v chove domácich ošípaných. Väčšinu potvrdených prípadov u diviaka eviduje MPRV pri nálezoch uhynutých jedincov. O aktuálnej situácii s AMO v pondelok informoval Daniel Hrežik z Odboru komunikácie a marketingu MPRV.

Na území Slovenskej republiky naďalej prebieha intenzívny lov diviačej zveri. Spolupráca s poľovníkmi je podľa MPRV na dobrej úrovni, rovnako, ako plnenie opatrení. „V septembri tohto roku na Slovensku ulovili takmer 7 000 kusov diviakov. Od začiatku sezóny tak poľovníci znížili stavy tejto zveri už o viac ako 37-tisíc kusov, čo je oproti minulému roku viac o 11-tisíc kusov. Nakoľko je šírenie AMO v porovnaní s okolitými krajinami a s ohľadom na charakter tejto nákazy minimálne, môžeme konštatovať, že zvolené veterinárne opatrenia sú účinné a správne,“ uviedol Hrežík.

Situácia za hranicami Slovenska je však podľa MPRV oveľa horšia. V okolitých krajinách len v tomto kalendárnom roku zaznamenali už viac ako 4 777 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Poľsku, a to viac ako 1 790 prípadov, v Maďarsku evidujú viac ako 1 160 prípadov AMO. „Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraníc so Slovenskom. V prípade domácich chovov ošípaných počet pozitívnych prípadov presiahol hranicu 1 676 nákaz. Len v tomto roku je tak evidovaných cez 6 450 prípadov v okolitých krajinách,“ pokračoval Hrežík.

Ďalšia distribúcia boxov

Od 21. augusta 2019 je zabezpečená distribúcia chladiarenských zariadení pre užívateľov poľovných revírov za účelom efektívneho plnenia nariadeného intenzívneho lovu diviačej zveri. Po ôsmich týždňoch nepretržitej dodávky tieto boxy dostalo už viac ako 200 poľovných revírov v okresoch Trebišov, Michalovce, Sobrance, Košice – mesto, Košice – okolie a Rožňava. „Distribúcia sa začala aj pre okresy Rimavská Sobota, Revúca, Gelnica, Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš. Vzhľadom na potrebu plnenia veterinárnych opatrení v nárazníkovej zóne budú chladiarenské zariadenia dodané aj do okresov Snina, Humenné a Vranov nad Topľou, Krupina, Levice a ďalej,“ uzavrel Hrežík.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je mimoriadne odolný. Úmrtnosť nakazených ošípaných dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.