Domáce Politika Spoločnosť Top

A je rozhodnuté. Harabin je o krok bližšie k palácu

Harabin už má vyzbieraný dostatok počet podpisov. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – A je to jasné! Štefan Harabin zabojuje o prezidentský palác. Podľa informácií Glob.sk sudcovi Najvyššieho súdu už nič nebráni v tom, aby mohol kandidovať za prezidenta. Bývalý minister spravodlivosti má podľa nášho zdroja potrebný počet podpisov od ľudí na to, aby sa mohol postaviť do boja ako nezávislý kandidát. A Harabin tak aj čoskoro urobí.

O tom, že bude Štefan Harabin kandidovať za prezidenta, sa v kuloároch začalo hovoriť pred rokom. Začiatkom tohto roka vznikla iniciatíva Harabin na Hrad. Aktivisti začali zbierať pre bývalého šéfa Najvyššieho súdu podpisy, ktoré potrebuje každý nezávislý kandidát. Harabin sa totiž opakovane vyjadril, že o palác pôjde zabojovať len ak získa dostatok podpisov. „Uchádzam sa o podporu voličov všetkých politických strán,“ reagoval Harabin pre Glob.sk.

Ak by totiž chcel, stačila by mu podpora 15 poslancov Národnej rady. Mediálne najznámejší sudca však trval na tom, že bude nezávislý kandidát. Podľa zákona na to potrebuje 15-tisíc podpisov od občanov. A tie už vraj Harabin má. Podľa našich informácií ohlási svoju kandidatúru už začiatkom budúceho týždňa. Oficiálne sa k tejto téme sudca Najvyššieho súdu zatiaľ vyjadriť nechcel.

Štefan Harabin bude kandidovať ako občiansky kandidát. Zdroj: Archív

Kontroverzný sudca aj politik

Štefan Harabin pôsobí v súdnictve 35 rokov, skúsenosti však má aj z politiky. V roku 2006 ho Vladimír Mečiar ako predseda ĽS-HZDS, ktoré bolo súčasťou koalície so Smerom a s SNS, navrhol za ministra spravodlivosti. Ako šéf rezortu šiel tvrdo po Špeciálnom súde aj Úrade špeciálnej prokuratúry, ktoré chcel zrušiť.

V júni 2009 ho Súdna rada zvolila za predsedu Najvyššieho súdu, a tak na stoličke ministra skončil. Jeho pôsobenie na poste predsedu sprevádzali kontroverzné rozhodnutia, disciplinárne stíhanie sudcov, ktorí ho otvorene kritizovali, či štedré odmeny, ktoré si udeľoval. Na verejnosť sa dostala aj údajná zvuková nahrávka jeho priateľského telefonického rozhovoru so šéfom albánskej drogovej mafie Bakim Sadikim.

Harabin bol sám disciplinárne stíhaný za výroky voči predsedníčke Najvyššieho súdu Daniele Švecovej.