Prievidza Regióny Trenčín

Bojnická zoo je po 40-dňovej karanténe opäť prístupná verejnosti. Počet vtákov sa po výskyte vtáčej chrípky znížil

Zdroj: TASR / Alexandra Moštková

BOJNICE – Národná zoologická záhrada (ZOO) v Bojniciach po 40 dní trvajúcej karanténe dnes opäť otvorí brány svojim návštevníkom. Zatvorená zostala na takmer šesť týždňov po tom, ako tam veterinári 24. januára potvrdili výskyt aviárnej influenzy (vtáčej chrípky). Agentúru SITA o tom informoval hovorca ZOO Jaroslav Slašťan.

 

Na území bojnickej ZOO počas celej karantény platil sprísnený prevádzkový režim z dôvodu biologickej bezpečnosti chovu vtákov a ochrany pracovníkov prichádzajúcich s nimi do styku. “Precíznosť a dôslednosť série opatrení a zabezpečení, ktoré sme po zistení vírusu vykonali, zamedzili ďalšiemu rozšíreniu tohto vírusového ochorenia a ochránili pred nákazou ďalšie tu chované druhy vtákov,” zhodnotil karanténne obdobie hlavný zoológ Branislav Tám.

Počet vtákov v ZOO sa po výskyte vtáčej chrípky a následných preventívnych opatreniach znížil o 54 jedincov. “Jedenásť vtákov uhynulo, ďalších 43 sme preventívne utratili. Z chovateľského hľadiska je najväčšou stratou celá chovná skupina lyžičiarov bielych, kde sme prišli tak o odchovy, ako aj o chovné páry. Za veľkú považujeme taktiež stratu samice vzácneho pelikána ružového,” uviedol Slašťan.

Národná ZOO v Bojniciach je aktuálne zapojená do 33 chovných programov a návštevníci tu môžu vidieť viac ako 2 700 jedincov 360 druhov zvierat, z toho až 159 vtáčích druhov. “Našu kolekciu zvierat budeme priebežne dopĺňať a rozširovať o exotické, vzácne a návštevnícky atraktívne druhy. Teší nás, že opäť otvárame naše brány a naše expozície sprístupníme verejnosti,” dodal Tám. Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Jej súčasná rozloha je 41 hektárov, z čoho viac ako polovicu tvorí expozičná časť.