Zahraničné

VIDEO Výbuch domu v Magnitogorsku má už 21 obetí

Ľudia sledujú záchranárov, ktorí prehľadávajú trosky po zrútení sa časti bytového domu v ruskom meste Magnitogorsk. (TASR/AP)

MOSKVA – Na 21 sa zvýšil v stredu počet obetí výbuchu plynu, ktorý v pondelok zničil časť bytového domu v ruskom Magnitogorsku. Osud ďalších 20 osôb je zatiaľ neznámy. Informoval o tom Washington Post s odvolaním sa na miestne úrady.

Ešte v utorok museli záchranári dočasne zastaviť pátranie po desiatkach nezvestných, pretože hrozilo zrútenie ďalších častí budovy. Podarilo im však vytiahnuť z trosiek desaťmesačného chlapca; prežil napriek nízkym teplotám, ktoré v noci klesli na približne mínus 27 stupňov Celzia. Chlapčeka previezli vo veľmi vážnom stave do Moskvy. Mal ťažké omrzliny, zranenie hlavy a niekoľko zlomenín.

“Priame ohrozenie života už nie je. Stav je vážny, avšak stabilný,” vyhlásili na margo zdravotného stavu chlapčeka predstavitelia moskovskej nemocnice. Dodali taktiež, že jeho mozog nebol poškodený a najväčšou hrozbou je momentálne nástup gangrény palcov na pravej nohe. S chlapcom je už aj jeho matka – zdravotná sestra.

Chlapčeka podľa jej slov previezli do Moskvy lietadlom riaditeľa Sberbanky Germana Grefa. Ten ho mal ponúknuť už pripravené na odlet z Magnitogorsku.

Po takmer 36 hodinách sa záchranárom podarilo z trosiek vytiahnuť malé bábätko.

Výbuch, ku ktorému došlo v desaťposchodovej budove v pondelok ráno, keď ešte väčšina obyvateľov spala, úplne zničil 35 bytov a desať ďalších poškodil. Bytový dom mal okolo 1100 obyvateľov. Ľudí, ktorí sa ocitli bez domova, evakuovali do neďalekej školy.

Tragédiu začal vyšetrovať Vyšetrovací výbor Ruskej federácie, ktorý do Magnitogorska vyslal vyšetrovateľov zo svojho moskovského ústredia. Federálna bezpečnostná služba (FSB) potvrdila, že v bytovom dome nastal výbuch plynu.